RTSH 24 Live

Kuzhinë

6 ushqime të pasura me fibra që ju ndihmojnë të humbisni peshë

04/10/2023

6 ushqime të pasura me fibra që ju ndihmojnë të humbisni peshë

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të shëndetshme dhe efektive për të humbur peshë, fibrat mund të jenë aleati i përsosur në luftën kundër kilogramëve të tepërt.

Fibrat janë një komponent kyç i një diete të ekuilibruar dhe mund të ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë ndjenjën e zgjatur të ngopjes, përmirësimin e tretjes dhe rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Fasule- Thjerrëzat dhe fasulet janë të pasura me fibra për shembull, një gjysmë filxhani fasule përmban 9 gram fibra.

Brokoli- Një filxhan brokoli përmban rreth 5 gram fibra, të cilat mund të ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të zorrëve.

Manaferrat- Manaferrat dihet se janë të pasura me antioksidantë, por edhe të pasura me fibra. Një filxhan me boronica të freskëta mund të sigurojë rreth 4 gram fibra, po aq të pasura me fibra janë manaferrat, luleshtrydhet dhe mjedrat. Përveç kësaj, manaferrat janë gjithashtu të ulëta në kalori.

Avokado- Një filxhan avokado përmban rreth 10 gramë fibra, siguron një sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore të pangopura dhe është e pasur me shumë vitamina dhe minerale.

Mollët- Një mollë përmban rreth 4 gram fibra, në varësi të madhësisë së saj. Nuk përmban yndyrë apo proteina, ka shumë pak kalori dhe akoma më pak sheqer.

Patate- Një patate e vogël e bardhë me lëkurë mund të sigurojë rreth 3 gram fibra në përgjithësi, të gjitha varietetet e patates janë të pasura me fibra.

/rtsh.al/