RTSH 24 Live

Lifestyle

10 shenja që tregojnë se mund të keni mpiksje gjaku

17/04/2021

10 shenja që tregojnë se mund të keni mpiksje gjaku

Mpiksja e gjakut është një proces i domosdoshëm që parandalon gjakderdhjen e tepërt kur lëndoheni ose preheni. Por problemi është kur një mpiksje gjaku ndodh diku tjetër në trupin tuaj, veçanërisht në enët e gjakut.
Lloji i rrezikshëm i mpiksjes quhet trombozë e venave të thella (DVT), dhe kjo mund të shkaktojë “bllokime të trafikut” në qarkullimin tuaj të gjakut. 


1. Rrahje të shpejta zemre

Nëse keni një mpiksje gjaku në mushkëri, mund të ndjeni një dridhje në gjoks. Në këtë rast, takikardia mund të shkaktohet nga një nivel i ulët i oksigjenit në mushkëritë tuaja. Si pasojë, zemra juaj përpiqet të kompensojë mungesën dhe fillon të rrahë gjithnjë e më shpejt.

2. Gulçim

Nëse papritur nuk bëni dot frymëmarrje të thella, kjo mund të jetë një simptomë e një mpiksje gjaku në mushkëri, e cila quhet një emboli pulmonare.

3. Kollitja pa ndonjë arsye

Nëse ndonjëherë ju kap papritur kolla e thatë, mund të keni mpiksje gjaku. Ju gjithashtu mund të kollisni mukusin dhe gjak, informon abcnews.al.

4. Dhimbje gjoksi

Nëse ndjeni dhimbje gjoksi kur merrni frymë thellë, mund të jetë një nga simptomat e një embolie pulmonare. Dhimbja në gjoks është zakonisht e mprehtë dhe therëse, dhe lehtë mund të mendoni se keni një sulm në zemër. Dallimi kryesor midis tyre është se një mpiksje gjaku gjithmonë përkeqësohet me frymëmarrjen.

5. Ngjyrosje e kuqe ose e errët në një këmbë

Njollat e kuqe ose të errëta në lëkurën tuaj që shfaqen pa ndonjë arsye mund të jenë simptomë e një mpiksje gjaku në këmbë.

6. Dhimbje në krah ose këmbë

Edhe pse zakonisht është e nevojshme të keni disa simptoma për të diagnostikuar DVT, e vetmja shenjë e kësaj sëmundjeje të rëndë që mund të keni është dhimbja. Dhimbja nga një mpiksje gjaku mund të gabohet lehtë për një ngërç muskulor, por kjo lloj dhimbje ndodh më shpesh kur jeni duke ecur.

7. Ënjtje në një gjymtyrë

Nëse papritmas keni vërejtur se një nga kaviljet tuaja është fryrë, mund të jetë një simptomë alarmante e DVT. Kjo gjendje konsiderohet një rast urgjence pasi një mpiksje mund të lirohet në çdo minutë dhe të arrijë një nga organet tuaja.

8. Vija të kuqe në lëkurën tuaj

A keni vërejtur vija të kuqe që papritmas shfaqen përgjatë gjatësisë së venave tuaja? A ndjeni ngrohtësi kur i prekni ato? Kjo mund të mos jetë një mavijosje normale dhe keni nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

9. Të vjella

Të vjellat mund të jenë shenjë e mpiksjes së gjakut në barkun tuaj. Kjo gjendje quhet ishemi mezenterike dhe zakonisht shoqërohet me dhimbje të forta në zonën e barkut. Nëse zorrët tuaja nuk marrin furnizim të mjaftueshëm me gjak, ju gjithashtu mund të përjetoni të përzier dhe madje të keni gjak në jashtëqitjen tuaj, informon abcnews.al.

10. Verbëri e pjesshme ose e plotë

Humbja pa dhimbje e shikimit në njërin prej syve tuaj është zakonisht një shenjë e okluzionit të arteries qendrore të retinës. Konsiderohet një urgjencë serioze mjekësore, veçanërisht nëse keni simptoma të tilla shtesë si marramendje dhe probleme me mbajtjen e ekuilibrit.

Nëse vëreni një nga këto shenja, vizitoni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Mos harroni se një mpiksje gjaku mund të jetë vdekjeprurëse nëse nuk e trajtoni siç duhet dhe menjëherë. (A.Çejku)