RTSH 24 Live

Kuriozitete

Zbulohet fosili “dragua”, daton 240 milionë vite më parë

23/02/2024

Zbulohet fosili “dragua”, daton 240 milionë vite më parë

Shkencëtarët kanë zbuluar fosilin e një zvarraniku ujor 5 metra i gjatë nga periudha Triasik. Krijesa daton 240 milionë vjet më parë dhe është quajtur "dragua" për shkak të qafës së saj jashtëzakonisht të gjatë.

Kjo specie e quajtur “Dinocephalosaurus orientalis” u identifikua fillimisht në vitin 2003, por zbulimi i fundit është më i ploti duke lejuar shkencëtarët të shohin anatominë e plotë të kësaj krijese prehistorike.

Dr. Nick Fraser, nga Muzeu Kombëtarë i Skocisë, i cili ishte pjesë e ekipit ndërkombëtar që studioi fosilin, e përshkroi atë si "një kafshë shumë të çuditshme".

"Qafa e tij është më e gjatë se trupi dhe bishti së bashku," tha ai.

Fosili u zbulua në depozitat e lashta të gurit gëlqeror në Kinën jugore, raporton BBC.

/rtsh.al/