RTSH 24 Live

Lifestyle

Trajtimet e lashta të bukurisë nga e gjithë bota

11/10/2023

Trajtimet e lashta të bukurisë nga e gjithë bota

Trajtimet e lashta të bukurisë u ndikuan shumë nga gjeografia dhe ndoshta më pak e dukshme, perënditë.

Nga pluhuri i fërkimit të bërë nga perlat e vërteta deri te zhytja në banjat e ngrohta me baltë, ritualet e lashta të bukurisë i kanë rezistuar provës së kohës.

Esenca e trëndafilit - Që daton 2000 vjet më parë, esenca e trëndafilit është përdorur prej kohësh në Turqi. Esenca e trëndafilit është e mbushur me vitamina, minerale dhe antioksidantë që hidratojnë lëkurën. Gjithashtu ka veti anti-inflamatore që reduktojnë skuqjen dhe qetësojnë irritimin e lëkurës.

Akupunkturë - Kjo terapi kineze 2000-vjeçare ka provuar efikasitetin në fushën mjekësore. Përdoret gjithashtu në trajtimet e lëkurës, duke synuar kushte të tilla si ekzema, rosacea dhe psoriasis.

Krem duarsh - Mbretëresha franceze aplikonte balsam në duart e saj dhe më pas vishte një palë doreza për të fjetur.

Shafran i Indisë - Ndërsa shafrani i Indisë është një trend i kohëve të fundit në botën perëndimore, ai është përdorur për më shumë se 4500 vjet në Indi dhe Pakistan. Një antiseptik që mund të shërojë dhe riparojë lëkurën, Haldi Ubtan është një maskë popullore ku Shafrani i Indisë është një përbërës i rëndësishëm.

Sauna - Saunat u miratuan për herë të parë në Finlandë që në vitin 1112. Përfitimet përfshijnë stabilizimin e sistemit nervor, përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe reduktimin e inflamacionit, stresit oksidativ dhe ngurtësimit arterial.

Banja të nxehta - Nxehtësia dhe lagështia e lartë nga banjat tradicionale turke nxisin djersitjen, e cila nga ana tjetër shkakton nxjerrjen e acidit urik dhe toksinave. Ndihmon në përmirësimin e cilësisë së lëkurës, ndërkohë që lehtëson tensionin dhe stresin e muskujve.

Banja me shafran - Egjiptianët e lashtë, indianët, grekët dhe romakët përdorën shafranin për një sërë qëllimesh. Nga boja te mjekësia dhe bukuria, besohet se Kleopatra lahej në ujë të mbushur me shafran.

Pluhur perlash - Disa besojnë se konkubina e kthyer në perandoreshë Dowager Cixi, e cila sundoi për 47 vjet në shekullin e 19-të, popullarizoi pluhurin kinez të perlave për përfitimet e bukurisë. E fërkuar në fytyrë, thuhet se promovon shkëlqim, eksfolim dhe kundër rrudhave.

Manaferrat - Grekët e lashtë i benin faqet e skuqura dhe buzët e kuqe me ndihmën e manaferrave të grimcuar. Ky është versioni i lashtë i nuancës së faqeve dhe buzëve.

Kuarc rozë – Kuarci rozë ishte një mjet i dashur bukurie në Egjiptin e lashtë. Besohet se Kleopatra bëri dush me këto kristale për fuqitë e tyre shëruese.

Vaj ulliri - Gratë e Kretës përdornin vaj ulliri për të hidratuar flokët, fytyrat, trupin dhe për t'u mbrojtur nga dëmtimi i diellit. Një burim natyral i vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve, ushqen në thellësi lëkurën, duke mbyllur në të njëjtën kohë lagështinë.

/rtsh.al/