RTSH 24 Live

Kuriozitete

Titaniku/ Skanimet zbulojnë rrënojat e anijes më të famshme në botë si kurrë më parë

17/05/2023

Titaniku/ Skanimet zbulojnë rrënojat e anijes më të famshme në botë si kurrë më parë

Anija më e famshme në botë është zbuluar si kurrë më parë. Skanimi i parë dixhital me përmasa të plota i Titanikut, i cili shtrihet 3,800 m në thellësi në Atlantik, është krijuar duke përdorur hartën e detit të thellë.

Ai siguron një pamje unike 3D të të gjithë anijes, duke bërë të mundur që ajo të shihet sikur uji është kulluar.

Shpresa është se kjo do të hedhë dritë të re mbi atë që ndodhi saktësisht me anijen, e cila u mbyt në 1912. Më shumë se 1500 njerëz vdiqën kur anija goditi një ajsberg në udhëtimin e saj të parë nga Southampton në Nju Jork.

"Ka ende pyetje, pyetje themelore, që duhet të marrin përgjigje në lidhje me anijen," tha Parks Stephenson, një analist i Titanikut.

Ai tha se modeli ishte një nga hapat e parë të rëndësishëm për të çuar historinë e Titanikut të bazuar në prova dhe jo spekulimeve. Titaniku është eksploruar gjerësisht që nga zbulimi i rrënojave në vitin 1985, por është aq i madh sa në errësirën e thellësisë, kamerat mund të tregojnë vetëm pamjet magjepsëse të anijes në kalbje, kurrë të gjithën.

Skanimi i ri tregon rrënojat në tërësinë e tij, duke zbuluar një pamje të plotë të Titanikut. Ai shtrihet në dy pjesë, me harkun dhe skajin të ndarë me rreth 800 m. Një fushë e madhe mbeturinash rrethon anijen e thyer.

Skanimi u krye në verën e vitit 2022 nga Magellan Ltd, një kompani hartash për det të thellë, dhe Atlantic Productions, të cilët po bëjnë një dokumentar për projektin.

Nëndetëset, të kontrolluara nga distanca nga një ekip në bordin e një anijeje të specializuar, kaluan më shumë se 200 orë duke vëzhguar gjatësinë dhe gjerësinë e anijes.

Ata morën më shumë se 700,000 imazhe nga çdo kënd, duke krijuar një rindërtim të saktë 3D. Gerhard Seiffert i Magellan, i cili udhëhoqi planifikimin për ekspeditën, tha se ishte projekti më i madh i skanimit nënujor që ai kishte ndërmarrë ndonjëherë.

Skanimi tregon shkallën e anijes, si dhe disa detaje të vogla, siç është numri i serisë në një nga helikat.

Harku, tashmë i mbuluar me stalaktite ndryshku, është ende i dallueshëm menjëherë edhe 100 vjet pas humbjes së anijes. Në krye është kuverta e varkës, ku një vrimë e hapur ofron një vështrim në një zbrazëti ku dikur qëndronte shkalla madhështore.

Në fushën e mbeturinave përreth, sendet janë të shpërndara, duke përfshirë statuja dhe shishe shampanje të pahapura. Ka edhe sende personale, duke përfshirë dhjetëra këpucë të mbështetura mbi sediment. Parks Stephenson, i cili ka studiuar Titanikun për shumë vite, tha se ishte "i mahnitur" kur pa për herë të parë skanimet.

Ai tha se studimi i skanimeve mund të ofrojë një pasqyrë të re për atë që ndodhi me Titanikun në atë natë fatale të vitit 1912.

"Ne me të vërtetë nuk e kuptojmë karakterin e përplasjes me ajsbergun. Ne as nuk e dimë nëse ajo e goditi atë përgjatë anës së djathtë, siç tregohet në të gjithë filmat", shpjegoi ai./ BBC

/rtsh.al/