RTSH 24 Live

Botë

Rritet presioni mbi Biden për të lejuar që armët amerikane të godasin Rusinë

30/05/2024

Rritet presioni mbi Biden për të lejuar që armët amerikane të godasin Rusinë

Presioni është në rritje ndaj presidentit amerikan, Joe Biden për të lejuar Ukrainën të përdorë armët e marra nga Perëndimi për të goditur territorin rus.

Një numër i aleatëve të SHBA-së këtë javë sinjalizuan se ishin të hapur ndaj kësaj mundësie, pas muajsh shqetësimi për përshkallëzimin. Vladimir Putin i Rusisë ka paralajmëruar për "pasoja të rënda", veçanërisht për ato që ai i quajti "vendet e vogla" në Evropë.

Të mërkurën, Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken tha se qëndrimi i Uashingtonit për këtë çështje do të "përshtatet" bazuar në ndryshimin e kushteve të fushëbetejës.

Ai ndodhet aktualisht në kryeqytetin çek, Pragë, për një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s. Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha vonë të mërkurën se edhe pse mbështetja e SHBA për Kievin kishte evoluar, "për momentin, gjithashtu nuk ka asnjë ndryshim në politikën tonë".

Ukraina ka qenë duke luftuar për të kundërshtuar një ofensivë ruse në lindje të vendit, ndërsa qyteti i Kharkiv ka pësuar javë të tëra sulmesh vdekjeprurëse, shpesh të nisura nga Rusia nga postat ushtarake pranë kufirit ukrainas.

Deklarata e Blinken, gjatë një udhëtimi në Evropë, pasoi komentet më të drejtpërdrejta të bëra në fillim të kësaj jave nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i cili tha se Ukraina duhet të "lejohet" të përdorë armët e furnizuara nga Perëndimi kundër vendeve ushtarake në territorin rus - edhe pse rreptësisht jo në objektivat civile.

Macron ka mbrojtur për disa kohë për një ndërhyrje më të drejtpërdrejtë në luftën e Ukrainës – por edhe liderë të tjerë perëndimorë duket se po e mbështesin këtë ide.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka mbetur i kujdesshëm në publik, por një zëdhënës në Berlin tha se "veprimi mbrojtës nuk kufizohet në territorin e dikujt, por përfshin edhe territorin e agresorit".

Javën e kaluar, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg i tha Economist se Perëndimi duhet të lejojë Ukrainën të mbrohet duke goditur bazat ushtarake në Rusi.

“Ukraina ka të drejtë të mbrohet. Dhe kjo përfshin objektivat goditëse në territorin rus”, tha ai.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Lord Cameron tha në fillim të këtij muaji se i takon Ukrainës të vendosë se si të përdorë armët britanike, ndërsa këtë javë zëvendësministri polak i Mbrojtjes tha se ukrainasit mund të përdorin armë polake "siç e shohin të arsyeshme".

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë më parë se ishte "e padrejtë" për vendet perëndimore të vendosin kufizime në përdorimin e armëve të tyre, ndërsa pranoi se Ukraina nuk mund të rrezikonte mbështetjen e partnerëve të saj.

Rusia ka reaguar me zemërim ndaj perspektivës që armët perëndimore të përdoren kundër objektivave në territorin rus.

"Në Evropë, veçanërisht në vendet e vogla, ata duhet të jenë të vetëdijshëm se me çfarë po luajnë," tha Vladimir Putin, duke vënë në dukje se shumë vende evropiane kishin "territor të vogël" dhe një "popullsi të dendur".

Udhëheqësi rus shtoi se përgjegjësia për çdo sulm brenda territorit të vendit të tij do të binte tek furnizuesit perëndimorë të armëve, edhe nëse forcat e Ukrainës kryenin sulmet.

Disa vende të NATO-s mbeten nervoze për këtë perspektivë. Të enjten, kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha se nuk mendonte se ishte e nevojshme të godiste bazat ushtarake ruse dhe i kërkoi Perëndimit të furnizonte më shumë mbrojtje ajrore për Ukrainën.

Megjithatë, mendohet se Ukraina ka përdorur tashmë disa armë të furnizuara nga perëndimi për sulme në territorin rus, megjithëse e ka bërë këtë pa bujë.

Ministri i Jashtëm i Letonisë, Baiba Braze, tha për mediat ukrainase se disa vende tashmë i kishin ofruar armë Ukrainës "pa kushte", por se "jo gjithçka" u tha me zë të lartë.

Vende të tjera kanë qenë më të gatshme për t'i dhënë Ukrainës lejen për të përdorur armët e tyre brenda Rusisë. Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë furnizuar Ukrainën me mijëra armë mbrojtëse, tanke dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Që nga prilli, ajo i ka dërguar Ukrainës gjithashtu versionin më të gjatë të raketave ATACMS, të cilat mund të udhëtojnë deri në 300 km. Deri më tani, Ukraina ka përdorur dronë për të sulmuar objektiva gjithnjë e më shumë në territorin rus.

Në fillim të kësaj jave u raportua se dronët ukrainas kishin arritur të godasin një radar të paralajmërimit të hershëm pranë qytetit të Orsk, rreth 1,500 km nga kufiri ukrainas. BBC

/rtsh.al/