RTSH 24 Live

Rajoni

Qeveria bullgare përballet me votë mosbesimi dhe trazira politike

22/06/2022

Qeveria bullgare përballet me votë mosbesimi dhe trazira politike

Një votë mosbesimi të mërkurën kërcënon të rrëzojë qeverinë bullgare dhe kryeministrin Kiril Petkov, i cili u zotua të luftojë korrupsionin dhe mbajti një qëndrim jashtëzakonisht të fortë kundër Rusisë, njofton Reuters.

Koalicioni katërpartiak i Petkov mori detyrën gjashtë muaj më parë vetëm për t'u shpërbërë në fillim të këtij muaji lidhur me mosmarrëveshjet mbi shpenzimet buxhetore dhe nëse Bullgaria duhet të zhbllokojë anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

Vendi i Bashkimit Evropian tani përballet me një raund të ri trazirash politike dhe ndoshta zgjedhjet e tij të katërta kombëtare që nga prilli 2021, duke vënë në rrezik miliona euro nga fondet e rimëkëmbjes së BE-së dhe planet e tij për të adoptuar euron në vitin 2024.

Bllokimi mund të pengojë gjithashtu përpjekjet e Bullgarisë për të siguruar prurje të qëndrueshme të gazit natyror pasi Moska ndërpreu dërgesat e gazit në vendin ballkanik - pothuajse plotësisht i varur nga gazi rus - për shkak të refuzimit të Sofjes për të paguar në rubla.

Duke folur gjatë një debati mbi mocionin e mosbesimit në Parlament të martën, Petkov u bëri thirrje ligjvënësve që të mbështesin kabinetin e tij mes një lufte në Ukrainë dhe inflacionit në rritje.

"Kjo qeveri nuk do të lejojë vjedhjen e taksapaguesve bullgarë," tha Petkov. "Ju duhet të vendosni - ju keni një shans të vërtetë për ta shtyrë vendin në krizë politike në kohë lufte."

Petkov, një 42-vjeçar i diplomuar në Harvard, ka mbajtur një pozicion të fortë pro-evropian dhe pro-NATO-s, një qëndrim i pazakontë për një vend me një qëndrim tradicionalisht miqësor ndaj Rusisë.

Petkov shkarkoi ministrin e tij të mbrojtjes në shkurt sepse refuzoi ta quante "luftë" pushtimin rus të Ukrainës, mbështeti sanksionet e BE-së kundër Moskës dhe ra dakord të riparonte makinerinë e rëndë ushtarake të Ukrainës, ndërkohë që nuk dërgoi armë në Kiev.

Ish-partneri i koalicionit ITN u largua nga qeveria pasi akuzoi Petkovin për shpërfillje të interesave të Bullgarisë duke u përpjekur të heqë veton e saj në bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE nën presionin e aleatëve të saj në BE dhe NATO.

Petkov ka argumentuar se çdo vendim mbi veton do të vihej në votim në parlament dhe akuzoi udhëheqjen e partisë populiste ITN për pengim të qëllimshëm të agjendës kundër ryshfetit të kabinetit.

Gjashtë deputetë të ITN deri më tani janë larguar dhe janë zotuar të mbështesin Petkovin dhe përpjekjen e tij për të luftuar korrupsionin, por qeveria ende qëndron gjashtë vota larg shumicës absolute prej 121.

Analistët shohin një raund të ri turbullirash për muajt e ardhshëm.

"Edhe nëse qeveria i mbijeton votimit, vështirë se mund të sigurojë një mbështetje të qëndrueshme në një afat më të gjatë," tha Dobromir Zhivkov, një analist politik me anketuesin e Market Links. “Zgjedhjet e parakohshme janë shumë në tavolinë”.

Mocioni kundër koalicionit qeverisës u propozua nga partia opozitare GERB e ish-kryeministrit Bojko Borisov.

Inflacioni vjetor u rrit në nivelin më të lartë të 24 viteve në maj në 15.6%. Ministri i Financave Assen Vassilev ka thënë se rritja ishte kryesisht për shkak të çmimeve të larta të energjisë dhe ushqimeve, të nxitura nga lufta në Ukrainë.

Sondazhet e reja ka të ngjarë të përfitojnë partinë GERB të Borisovit, si dhe partitë pro-ruse si Rilindja nacionaliste, pasi problemet ekonomike dhe lufta në Ukrainë polarizojnë shoqërinë.