RTSH 24 Live

Bota

Putin thërret 300,000 rezervistë dhe kërcënon Perëndimin ndërsa lufta në Ukrainë përshkallëzohet

21/09/2022

Putin thërret 300,000 rezervistë dhe kërcënon Perëndimin ndërsa lufta në Ukrainë përshkallëzohet

Presidenti rus njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak, me 300,000 rezervistë që do të thirreshin ndërsa Kremlini përpiqet të rimarrë terren përballë një kundërsulmi nga forcat e Ukrainës, shkruan Evening Standard.

Dhe zoti Putin tha "nuk është një bllof" kur u zotua se Rusia do të përdorte armët e saj të shkatërrimit në masë nëse territori i saj kërcënohej.

Udhëheqësi rus akuzoi Perëndimin për "shantazh bërthamor" dhe pretendoi se "përfaqësuesit e rangut të lartë të shteteve kryesore të NATO-s" kishin folur për mundësinë e përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë kundër Rusisë.

“Atyre që i lejojnë vetes deklarata të tilla në lidhje me Rusinë, dua t'ju kujtoj se edhe vendi ynë ka mjete të ndryshme shkatërrimi”, tha Putin.

Rajonet e kontrolluara nga Moska në Ukrainën lindore dhe jugore do të mbajnë referendume për t'u bërë pjesë e Rusisë, gjë që mund t'i japë Kremlinit pretekstin për një luftë më të gjerë, sepse Putin do të ishte në gjendje të pretendonte se pjesë të shtetit të tij po sulmoheshin.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace tha se veprimet e Putinit ishin "një pranim se pushtimi i tij po dështon".

“Asnjë sasi kërcënimesh dhe propagande nuk mund ta fshehë faktin se Ukraina po e fiton këtë luftë, bashkësia ndërkombëtare është e bashkuar dhe Rusia po bëhet një pabesë globale”.

Ministrja e Zyrës së Jashtme, Gillian Keegan pyeti nëse Putin ishte "në kontroll".

Ajo i tha Sky News: "Disa nga gjuha atje ishin mjaft shqetësuese në fund dhe padyshim që ne do të bënim thirrje për qetësi."

Deputeti i Chichester tha gjithashtu: “Është diçka që duhet ta marrim shumë seriozisht sepse, ju e dini, ne nuk jemi në kontroll.

 

“Nuk jam i sigurt që ai e ka në kontroll, me të vërtetë. Dua të them, ky është padyshim një përshkallëzim dhe, natyrisht, për popullin rus tani ata do të rekrutohen në këtë luftë.”

Melinda Simmons, ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar në Kiev, tha se "dobësia thelbësore" e Putinit ishte "ai ende refuzon të kuptojë Ukrainën".

Një përditësim i inteligjencës britanike të mbrojtjes sugjeroi se Putin po detyrohej të minonte pozicionin e tij publik se lufta në Ukrainë ishte një "operacion ushtarak special" dhe jo një konflikt në shkallë të plotë.

“Këto masa të reja ka shumë të ngjarë të jenë sjellë përpara për shkak të kritikave publike dhe shënojnë një zhvillim të mëtejshëm në strategjinë e Rusisë”, tha Ministria e Mbrojtjes.

“Putini po pranon një rrezik më të madh politik duke minuar fiksionin se Rusia nuk është as në luftë dhe as në krizë kombëtare me shpresën për të gjeneruar më shumë fuqi luftarake”.

Një ish-këshilltar i Putinit sugjeroi se lideri rus do të ishte gati të përdorte armë bërthamore kundër vendeve perëndimore si Britania e Madhe.

Shkencëtari politik Sergei Markov tha se "mund të vriste shumë njerëz në vendet perëndimore".

Markov shtoi: "Kjo luftë bërthamore mund të jetë rezultat i sjelljes së çmendur të presidentit të Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe kryeministrave të Britanisë së Madhe Boris Johnson dhe Liz Truss".

Kryeministri, i cili do të zhvillojë bisedime me presidentin amerikan në Nju Jork të mërkurën, po përdorte një vizitë në Kombet e Bashkuara për të mbledhur mbështetjen për Ukrainën.

Zonja Truss takoi zonjën e parë ukrainase Olena Zelenska dhe kryeministrin Denys Shmyal për të vizituar një ekspozitë të titulluar "Krimet e luftës ruse" në Institutin Ukrainas të Amerikës të martën në mbrëmje.

Kryeministrja tundi kokën e dëshpëruar teksa dëshmoi imazhe që përfshinin fëmijë të vdekur në muret e spitalit dhe një grua shtatzënë të plagosur rëndë nga bombardimet e një spitali në Mariupol.

"Këto janë lloji i krimeve që ne menduam se ishin dorëzuar në histori," tha zonja Truss. (Sipas Evening Standard )