RTSH 24 Live

Lifestyle

Pse gërhitja është më e rrezikshme nga sa mendoni

16/03/2023

Pse gërhitja është më e rrezikshme nga sa mendoni

Mund të mendoni se është thjesht një efekt anësor i bezdisshëm i gjumit, por në fakt gërhitja mund të jetë më i rrezikshëm nga sa mund ta imagjinoni.

Kjo ndodh sepse gërhitja është një shenjë kyçe e apneas obstruktive të gjumit, e cila është një çrregullim serioz i gjumit ku ndaloni frymëmarrjen për 10 sekonda ose më shumë në të njëjtën kohë.

Për më tepër, rrit rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe problemeve të tjera shëndetësore. Kjo i bën disa raste të gërhitjes të rrezikshme për jetën.

Çfarë është gërhitja, në të vërtetë? - Gërhitja ndodh kur ajri nuk mund të rrjedhë lehtësisht përmes gojës ose hundës. Kur kjo ndodh, ajri detyrohet të kalojë përmes një zone të penguar, gjë që bën që indet e buta në gojë, hundë dhe fyt të përplasen me njëri-tjetrin dhe të dridhen. Dridhja krijon tingullin e gërhitjes.

Sa e zakonshme është gërhitja? - Gërhitja është shumë e zakonshme dhe të gjithë e bëjnë atë në një moment të jetës së tyre. Megjithatë, është më e zakonshme tek meshkujt mbi 50 vjeç që janë mbipeshë ose obezë.

Pozicioni i gjumit - Fjetja në shpinë mund t'ju bëjë të gërhitni. Përdorimi i një jastëku shumë të butë ose shumë të madh mund të provokojë gjithashtu gërhitje.

Sëmundjet e zemrës - Apnea e gjumit është e lidhur me probleme kardiovaskulare, si presioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e arterieve koronare, të cilat përfundimisht çojnë në sulme të mundshme në zemër.

Dhimbje koke - A zgjoheni shpesh me dhimbje koke? Apnea e gjumit dhe gërhitja mund të jenë një arsye. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që gërhisnin zakonisht vuanin nga dhimbje koke në mëngjes dhe çrregullime të gjumit, duke përfshirë pagjumësinë.

Trajtimet kirurgjikale - Në disa raste, gërhitja trajtohet me kirurgji për të tkurrur ose hequr indin e tepërt ose për të korrigjuar një problem strukturor. Shumë nga këto procedura janë minimalisht invazive.

Ndryshimet e stilit të jetesës - Ndryshimet e stilit të jetesës, të tilla si shmangia e alkoolit para gjumit, ndryshimi i pozicionit të gjumit dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme, mund të zvogëlojnë gërhitjen.

/rtsh.al/