RTSH 24 Live

Politikë

PS kërkon përjashtimin e Berishës, Bardhit, Nokës dhe 3 deputetëve të tjerë! Mblidhet sot Sekretariati i Etikës

06/12/2023

PS kërkon përjashtimin e Berishës, Bardhit, Nokës dhe 3 deputetëve të tjerë! Mblidhet sot Sekretariati i Etikës

Partia Socialiste kërkon përjashtimin e Sali Berishës, Gazment Bardhit dhe 4 deputetëve Flamur Noka, Albana Vokshit, Elda Hotit dhe Edi Palokës për shkak të kaosit në seancën e shkuar plenare, 4 dhjetor.

Partia Socialiste kërkon përjashtimin e Sali Berishës, Gazment Bardhit dhe 4 deputetëve Flamur Noka, Albana Vokshit, Elda Hotit dhe Edi Palokës për shkak të kaosit në seancën e shkuar plenare, 4 dhjetor.

Në kërkesën e firmosur nga 7 deputetë të PS thuhet se Sali Berisha zaptoi foltoren, Bardhi ofendoi deputetin socialist Petro Koçin, Edi Paloka tentoi ta godiste atë, ndërsa Flamur Noka i ndihmuar nga dy deputetet Vokshi e Hoti ndezi flakadanëve, njërin prej të cilëve e hodhi në drejtim të kryeparlamentares Lindita Nikolla.

Në kërkesën e PS për përjashtim evidentohet edhe fakti që Noka e Vokshi ndezën disa letra për t’u vënë flakën karrigeve, veprim për të cilin edhe policia ka bërë padi në SPAK.

Nëse këto deputetë përjashtohen në mbledhjen e orës 16:00 të Sekretariatit të Etikës, ata nuk do të mund të jenë në seancë ditën e nesërme kur votohet nen për nen buxheti.

"Kaosi i krijuar nga deputetë të caktuar të opozitës në seancën plenare të datës 04.12.2023. pengoi zhvillimin normal të saj duke mos lejuar që deputetë të caktuar të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste të mbanin fjalën e tyre, për shkak të situatës së krijuar. Këto sjellje të përsëritura të deputetëve të opozitës janë në shkelje të rëndë me Rregulloren e Kuvendit dhe Kodin e Sjelljes së Deputetit të Kuvendit të Shqipërisë. Që në nisje të seancës deputetë të opozitës bllokuan foltoren duke vendosur karriget si barrikade para saj.

Deputeti Flamur Noka ndezi disa flakadanë duke shkaktuar kaos dhe rrëmujë në sallë. Njërin prej flakadanëve deputeti Noka e hodhi në drejtim të Kryetares së Kuvendit. Edhe pse drejtuesja e seancës mori masë disiplinore ndaj deputetit, ai vijoi përsëri të cënojë mbarëvajtjen e seancës plenare. Situata agravoi edhe më tej në momentin kur deputeti Noka i vuri flakën disa herë letrave dhe i vendosi tek karriget që ishin vendosur për të bllokuar foltoren, duke rrezikuar kështu jetën e deputetëve dhe të stafit në sallë.

Deputetet Elda Hoti dhe Albana Vokshi i dhanë disa herë deputetit Flamur Noka flakadanë. Gjithashtu deputetja Elda Hoti e ndihmuar edhe nga deputetja Vokshi ndezën disa flakadanë ku disa prej tyre i vendosën poshtë karrigeve mbi foltore. Deputeti Gazmend Bardhi pengoi zhvillimin e rregullt të seancës plenare duke shkaktuar rrëmujë në sallë dhe përdori fjalë fyese ndaj deputetëve të Partisë Socialiste gjatë fjalës së tyre. Gjithashtu deputeti Bardhi tentoi t'i merrte kartën nga pajisja elektronike deputetit Petro Koçi gjatë kohës që po mbante fjalën. Gjithashtu pranë deputetit Koçi u afrua edhe deputeti Edi Paloka i cili tentoi ta godiste. Deputeti Sali Berisha pengoi zhvillimin e rregullt të seancës plenare duke zaptuar foltoren e Kuvendit, duke shkaktuar kaos në sall fyer deputetët dhe drejtuesen e seancës, sjellje këto në kundërshtim të plotë me Rregulloren e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë", thuhet në kërkesë.

Emrat e deputetëve që PS kërkon përjashtimin

Sali Berisha

Gazment Bardhi

Flamur Noka

Edi Paloka

Elda Hoti

Albana Vokshi

 

 

/rtsh.al/