RTSH 24 Live

Bota

Protestues të zemëruar në fabrikën gjigante të iPhonit në Kinë

23/11/2022

Protestues të zemëruar në fabrikën gjigante të iPhonit në Kinë

 

Protestat kanë shpërthyer në fabrikën më të madhe në botë të iPhone në qytetin kinez të Zhengzhou, sipas pamjeve të shpërndara gjerësisht në internet, shkruan BBC.

Videot - të cilat BBC nuk ishte në gjendje t'i verifikonte - tregojnë qindra punëtorë duke marshuar, me disa të përballur me njerëz me kostume hazmat dhe policinë e trazirave.

Muajin e kaluar një rritje e rasteve të Covid pa kompaninë të mbylli kampusin, duke bërë që disa punëtorë të shpërthejnë.

Kompania më pas rekrutoi punëtorë të rinj me premtimin e shpërblimeve bujare.

Pamjet e shpërndara në një faqe të transmetimit të drejtpërdrejtë treguan punëtorët që bërtisnin: "Mbroni të drejtat tona! Mbroni të drejtat tona!" Punëtorët e tjerë u panë duke thyer kamerat e vëzhgimit dhe xhamat me shkopinj.

Disa klipe treguan gjithashtu punëtorët që ankoheshin për ushqimin që u ishte dhënë dhe thoshin se nuk kishin marrë bonuse siç ishin premtuar.

Një punonjës i Foxconn i cili kohët e fundit filloi të punojë në fabrikën e Zhengzhou tha për punonjësit e BBC-së që po protestonin sepse Foxconn "kishte ndryshuar kontratën që kishin premtuar".

Ai gjithashtu tha se disa punëtorë të saporekrutuar kishin frikë se merrnin Covid nga stafi që kishte qenë atje gjatë shpërthimit të mëparshëm.

“Ata punëtorë që po protestojnë duan të marrin një subvencion dhe të kthehen në shtëpi”, tha anëtari i stafit.

Kishte një dislokim të madh të policisë në uzinë të mërkurën në mëngjes, tha ai.

Foxconn ende nuk ka komentuar. Është nënkontraktori kryesor i Apple dhe fabrika e saj në Zhengzhou monton më shumë iPhone se kudo tjetër në botë.

Në fund të tetorit, shumë punëtorë u larguan nga uzina për shkak të rritjes së rasteve të Covid dhe akuzave për trajtim të dobët të stafit. Largimi i tyre u kap në mediat sociale ndërsa ata hipnin me kamionë për në vendlindjet e tyre diku tjetër në provincën qendrore kineze.

Foxconn më pas u përpoq të bindte punëtorët të qëndronin dhe të rekrutonin staf të ri duke ofruar paga dhe shpërblime më të larta.

Që atëherë, firma ka zbatuar të ashtuquajturat operacione të mbyllura në fabrikë - duke e mbajtur atë të izoluar nga qyteti më i gjerë i Zhengzhou për shkak të një shpërthimi Covid atje.

Në fillim të këtij muaji Apple tha se priste dërgesa më të ulëta të modeleve të iPhone 14 për shkak të ndërprerjes së prodhimit në Zhengzhou.

 

( Sipas BBC )