RTSH 24 Live

Teknologji

Plasaritja e dritares së kabinës e detyron fluturimin Boeingut të ANA-s në Japoni të kthehet prapa

13/01/2024

Plasaritja e dritares së kabinës e detyron fluturimin Boeingut të ANA-s në Japoni të kthehet prapa

Një fluturim vendas i All Nippon Airways (ANA) në Japoni është rikthyer në aeroportin e tij të nisjes, pasi u raportua një çarje në dritaren e kabinës gjatë fluturimit, njofton BBC .

Plasaritja u shfaq në pjesën më të jashtme të katër shtresave të dritares që rrethojnë kabinën.

Nuk ka pasur të lënduar në bord.

Avioni i ANA me numër fluturimi NH1182 po udhëtonte nga qyteti i Sapporo në Hokkaido për në Toyama, në ishullin kryesor të Japonisë, Honshu.

Avioni, një Boeing 737, u rikthye në aeroportin New Chitose të Sapporos rreth orës 12:10 me kohën lokale (3:10 GMT).

Një zëdhënës i ANA, transportuesi më i madh japonez, tha se çarja ishte gjetur ndërsa fluturimi kalonte mbi Hakodate.

“Çarja nuk ishte diçka që ndikoi në kontrollin apo presionin e fluturimit”, tha zëdhënësi.

Avioni u kthye në aeroport ku u krye një ulje e sigurt.

Eksperti i aviacionit John Strickland tha se shkaku i plasaritjes ishte ende i panjohur.

Avioni kishte në bord 59 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit.

Ky është incidenti i dytë që përfshin një avion model Boeing 737 në po aq javë. Megjithatë, fluturimi ANA nuk ishte një nga aeroplanët 737 MAX 9 të Boeing, por një version i mëparshëm i cili "nuk ishte aspak i vjetër", tha eksperti Strickland.

Të gjithë avionët Boeing 737-9 janë ndalur nga rregullatori i aviacionit amerikan FAA pasi një aeroplan i Alaska Airlines pësoi një shpërthim që pa një panel kabine që ra nga një aeroplan i ri në ajër, duke lënë një vrimë të hapur në anën e trupit të tij javën e kaluar. .

Aeroplani me 177 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit, ju desh të bënte një ulje emergjente në shtetin amerikan të Oregonit.

Të premten, FAA zgjati ndalimin e avionëve Boeing 737 MAX 9 për një kohë të pacaktuar për kontrolle të mëtejshme sigurie dhe tha se do të forcojë mbikëqyrjen e vetë Boeing.

FAA tha se 171 avionët me të njëjtin konfigurim si ai në incident duhej të qëndronin në tokë "për sigurinë e udhëtarëve amerikanë".​

( Marrë me shkurtime nga BBC )

/ rtsh.al /