RTSH 24 Live

Botë

Papa Françesku publikon për herë të parë detaje konfidenciale të 'manovrave' politike gjatë 2 zgjedhjeve të fundit të papëve

02/04/2024

Papa Françesku publikon për herë të parë detaje konfidenciale të 'manovrave' politike gjatë 2 zgjedhjeve të fundit të papëve

Papa Françesku ka publikuar "manovrat" politike të përdorura për të lëkundur votat gjatë dy zgjedhjeve më të fundit të papëve, ndërsa mohoi se po planifikon të reformojë procesin për konklavat e ardhshme. Deklaratat u bënë gjatë një interviste të gjatë në një libër që u botua të martën.  

Zbulimet konfidenciale janë të përfshira në librin "Pasardhësi: Kujtimet e mia të Benediktit XVI", në të cilin Papa argjentinas reflekton mbi marrëdhënien e tij me Papën e ndjerë gjerman dhe bën disa llogari me ndihmësin e vjetër të Benediktit.

Libri, i shkruar si një bisedë me korrespondentin e të përditshmes spanjolle ABC, Javier Martínez-Brocal, vjen në një moment delikat për 87-vjeçarin Francis. Shëndeti i tij i dobët ka ngritur pikëpyetje se edhe për sa kohë do të mbetet papë, nëse mund të ndjekë hapat e Benediktit dhe të japë dorëheqjen dhe kush mund ta zëvendësojë përfundimisht.

Në libër, Françesku zbuloi detaje më parë konfidenciale në lidhje me konklavën e vitit 2005 që zgjodhi Papa Benediktin dhe fletën e votimit të vitit 2013 në të cilën ai vetë u zgjodh, duke thënë se atij i lejohej të devijonte nga betimi i sekretit të kardinalëve, sepse ai është papë.

Në vitin 2005, tha Françesku, ai ishte "përdorur" nga kardinalët që donin të bllokonin zgjedhjen e Benediktit - atëherë Kardinali Joseph Ratzinger - dhe se ata arritën të ndryshonin 40 nga 115 vota në rrugën e tij.

Ideja nuk ishte të zgjidhej argjentinasi, por përkundrazi të detyrohej një kandidat kompromisi pas eliminimit të Ratzinger nga gara, tha ai.

"Më thanë më pas se nuk donin një papë 'të huaj'", - me fjalë të tjera, një joitalian - tha Françesku, duke e bërë të qartë se procesi nuk kishte të bënte aq shumë me kardinalët frymëzues të Frymës së Shenjtë, por ishte një llogaritje e ftohtë dhe e vështirë politike.

Françesku tha se i dha fund manovrimit duke njoftuar se nuk do të pranonte të ishte Papë, pas së cilës u zgjodh Ratzinger.

"Ai ishte i vetmi që mund të bëhej papë në atë moment," tha Françesku, duke shtuar se edhe ai votoi për Ratzinger.

Në vitin 2013, pas dorëheqjes së Benediktit, pati sërish manovra politike . Françesku – i cili në atë kohë ishte kardinali Jorge Mario Bergoglio – tha se e kuptoi vetëm pasi kardinalët po bashkoheshin pas tij, duke e ngacmuar me pyetje rreth kishës në Amerikën Latine dhe duke lënë të kuptohet se ai po fitonte mbështetje.

Ai tha se më në fund e kuptoi se ai mund të ishte papë kur kardinali spanjoll Santos Abril y Castelló doli pas tij pas drekës më 13 mars, pak para asaj që do të bëhej votimi përfundimtar.

Kardinali spanjoll kishte atë që ishte qartësisht një pyetje e lidhur me shëndetin në lidhje me aftësinë e Bergoglios për të përballuar ashpërsinë fizike të papatit, pasi kundërshtarët me sa duket e kishin ngritur shëndetin e tij si një pengesë të mundshme për zgjedhjen e tij.

"Eminente, a është e vërtetë që ju mungon një mushkëri?" Françesku tregoi fjalën e Abrilit, për të cilën ai u përgjigj se i kishte hequr një pjesë të njërës mushkëri pas një infeksioni respirator. Pasi e siguroi kardinalin se operacioni kishte ndodhur më shumë se 50 vjet më parë, atij iu kujtua Abrili duke mërmëritur: "Oh këto manovra të minutës së fundit..."

Françesku në intervistë mohoi zërat se ai po planifikon ndonjë reformë të rregullave të konklavës për zgjedhjet e ardhshme papale.

Mediat konservatore kanë spekuluar, pa asnjë atribut, se Françesku po ndërhynte me protokollet për të kufizuar diskutimet para konklavës për nevojat e kishës tek kardinalët nën moshën 80 vjeç. Vetëm ata kardinalë - shumica e të cilëve u emëruan nga Françesku - mund të votojnë për papën e ardhshme, por kolegët më të vjetër aktualisht lejohen të marrin pjesë në diskutimet e mëparshme.

Ndërsa Françesku mohoi ndonjë reformë të tillë, ai zbuloi se po rishikonte protokollin për funeralet papale.

Françesku tha se ai i Benediktit do të ishte "zgjimi i fundit në të cilin trupi i një pape ekspozohet në një arkivol të hapur".

Ai tha se donte të siguronte që papët "të varroseshin si çdo bir i kishës", me dinjitet, por jo të tepruar.

Në libër, Françesku lanë disa hesape edhe me sekretarin për një kohë të gjatë të Benediktit, Kryepeshkopin Georg Gaenswein, të cilin fillimisht e pushoi dhe më pas e internoi nga Vatikani pas asaj që ai e përshkroi si një sërë vendimesh të pakujdesshme që “më vështirësuan jetën”.

Gaenswein besohet gjerësisht se ka ndihmuar në nxitjen e opozitës anti-Françeske gjatë daljes në pension dhjetëvjeçar të Benediktit, duke lejuar që Benedikti të përdoret nga konservatorët nostalgjikë për papatin e tij doktrinar. Ai ishte pas disa prej lemzave më të mëdha në bashkëjetesën e pazakontë të dy papëve.

Françesku zbulon detaje rreth një incidenti të njohur në vitin 2020 , në të cilin kardinali Robert Sarah, ish-shefi konservator i liturgjisë së Vatikanit, bashkëautor i një libri me Benediktin ripohoi nevojën për një priftëri beqare.

Libri u botua në momentin e saktë që Françesku po shqyrtonte thirrjet për të lehtësuar kërkesat e beqarisë dhe për të lejuar priftërinjtë e martuar në mënyrë që të adresohej mungesa e klerikëve në Amazonë. Ajo bëri bujë sepse pjesëmarrja e Benediktit në libër ngriti perspektivën e përpjekjes së ish-papës për të ndikuar në vendimmarrje.

Françesku fajëson plotësisht Gaenswein për këtë aferë, duke këmbëngulur se Sara ishte një "njeri i mirë", i cili ndoshta ishte "manipuluar nga grupet separatiste". Françesku tha se ndihej i detyruar të largonte Gaenswein pas trazirave.

"Isha i detyruar t'i kërkoja sekretarit të Benediktit të merrte një pushim vullnetar, por duke mbajtur titullin e prefektit të familjes papale dhe pagën," tha Françesku.

Gaenswein më vonë vulosi fatin e tij me Françeskun kur botoi një kujtim të qartë, "Asgjë veç të vërtetës", në ditët pas vdekjes së Benediktit më 31 dhjetor 2022, vdekje që ishte shumë kritike për Françeskun.

“Më dhimbte që ata përdorën Benediktin. Libri u botua në ditën e varrimit të tij dhe e ndjeva se ishte mungesë fisnikërie dhe humanizmi”, tha Françesku.

Françesku insistoi që Benedikti gjithmonë e shtynte, e mbronte dhe e mbështeste dhe nuk qëndronte pas asnjë prej sulmeve apo manovrave konservatore për të minuar autoritetin e tij.

Ai mohoi që predikimi i tij i thatë gjatë funeralit të Benediktit, i kritikuar nga konservatorët si mungesë lavdërimi, ishte një shenjë e ndonjë gjëje tjetër përveç protokollit liturgjik. AP

/rtsh.al/