RTSH 24 Live

Botë

Orban: Ne evropianët nuk jemi aq të fortë ushtarakisht sa rusët të na marrin seriozisht

12/02/2024

Orban: Ne evropianët nuk jemi aq të fortë ushtarakisht sa rusët të na marrin seriozisht

Kryeministri hungarez Viktor Orbán është shprehur se Rusia nuk e merr seriozisht Evropën pasi sipas tij blloku është shumë i dobët ushtarakisht.

Ne evropianët nuk jemi aq të fortë sa rusët të na marrin seriozisht. Kjo është një lojë pushteti. Kjo është luftë”, tha Orban.

Orban mbron anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian para Ukrainës. Sipas tij, BE do të "humbë" Serbinë ndaj Kinës nëse nuk e lejon vendin të bashkohet së shpejti me bllokun.

“Ne duhet të përfundojmë punën e vjetër të zgjerimit përpara se të fillojmë zgjerimin e ri me Ukrainën. Nëse nuk e integrojmë Serbinë sa më shpejt që të jetë e mundur, do ta humbasim atë", tha Orban. 

Ai shtoi gjithashtu se Ukraina duhet të jetë një pikë neutrale e sigurisë midis Perëndimit dhe Rusisë.

Serbia aplikoi për t'u anëtarësuar në BE në vitin 2009, por kandidatura e saj u bllokua mes shqetësimeve për rënien e demokracisë dhe lidhjeve të saj të ngushta me Rusinë dhe Kinën. Serbia ka mundësi të tjera. Ai sapo përfundoi një marrëveshje të tregtisë së lirë me Kinën”, tha Orban, duke iu referuar marrëveshjes së nënshkruar tetorin e kaluar me partnerin e dytë më të madh tregtar të Serbisë pas BE-së".

Ndërkohë, Orban hodhi poshtë perspektivat e Kievit për të shmangur pushtimin rus dhe për t'u bashkuar me BE, duke pretenduar se e vetmja mënyrë për të mbijetuar Ukrainën është që vendi të jetë një zonë tampon midis Rusisë dhe Perëndimit.

“Nëse kjo nuk funksionon, Ukraina do të vazhdojë të humbasë territor. Rusia do ta shkatërrojë Ukrainën përsëri dhe përsëri dhe përsëri. Rusia nuk do të pranojë kurrë të ketë një anëtare të BE-së dhe NATO-s si Ukraina në kufijtë e saj”, tha ai/CNN.gr

/rtsh.al/