RTSH 24 Live

Botë

OKB, Zelenski: Të keqes nuk mund t'i besohet, pushtimi rus e keqe për të gjithë botën

19/09/2023

OKB, Zelenski: Të keqes nuk mund t'i besohet, pushtimi rus e keqe për të gjithë botën

Herën e fundit që presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenski, ishte personalisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ai ishte një lider relativisht i ri botëror i njohur si një ish-aktor dhe komedian. Ishte viti 2021, kur ai u ankua se "OKB-ja është si një superhero në pension që ka harruar prej kohësh se sa të mëdhenj kanë qenë dikur".

Dy vjet më vonë, Zelenski njihet gjerësisht, se po drejton Ukrainën përmes pushtimit të vendit nga  Rusia. Në fjalimet e tyre në OKB të martën, Zelenski dhe aleatët e cilësuan kauzën e Ukrainës si një betejë për sundimin e ligjit ndërkombëtar.

Lufta bërthamore

Zelenski e filloi fjalimin e tij me temën e luftës bërthamore. Ai thotë se shekulli i 20-të na mësoi të mos vendosim armë të shkatërrimit në masë dhe të promovojmë çarmatimin e plotë bërthamor. Por Rusia ka ende burime bërthamore dhe "nuk ka të drejtë" të mbajë armë bërthamore, tha ai.

Ka traktate kundër armëve, thotë presidenti ukrainas, por jo kufizime reale kundër armatimit të gjërave të cilat janë kthyer tashmë si ushqim.

“Që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë, portet e Ukrainës janë bllokuar nga Rusia”,- thotë ai. Portet tona në lumin Danub mbeten objektivi i raketave dhe dronëve.

Zelenski thotë se Rusia po përdor furnizime ushqimore për të ushtruar presion ndaj vendeve të tjera që të njohin territorin e pushtuar ukrainas si rus. Ai i falënderoi ato vende që kanë blerë grurë ukrainas për t'i rezistuar këtyre përpjekjeve.

Rrëmbimi i fëmijëve

Ai thotë se se në të kaluarën grupet terroriste kanë rrëmbyer fëmijë, por në luftën e Ukrainës, rrëmbimi dhe deportimi i fëmijëve ukrainas në Rusi është politika e qeverisë së Putinit, diçka që nuk është parë më parë.

"Ka dhjetëra mijëra fëmijë që ne e dimë se janë rrëmbyer nga Rusia,"- thotë Zelenski, dhe "ne po përpiqemi t'i kthejmë fëmijët në shtëpi, por koha po kalon. Çfarë do të ndodhë me ta?"

"Ata fëmijë në Rusi mësohen të urrejnë Ukrainën dhe të gjitha lidhjet me familjet e tyre janë prishur. Ky është padyshim një gjenocid," thotë ai.

Zelenski e vazhdoi fjalimin e tij duke renditur kërcënime të tjera vdekjeprurëse, përveç armëve bërthamore.

“Ne shohim qytete, fshatra në Ukrainë, të fshira nga artileria ruse,”- thotë ai. "Ne i dimë efektet e mundshme të përhapjes së luftës në hapësirën kibernetike."

"Falë Zotit, njerëzit nuk kanë mësuar ende se si të përdorin klimën si armë," vazhdon ai, përpara se të listojë disa fatkeqësi natyrore të kohëve të fundit.

Më pas ai e kthen fjalimin në konfliktin në vendin e tij.

"Kur e gjithë kjo po ndodh, një fatkeqësi e panatyrshme në Moskë vendosi të nisë një luftë të madhe dhe të vriste dhjetëra mijëra njerëz,"- thotë ai. "Ne duhet ta ndalojmë atë."

Formula e paqes

Zelenski foli më pas për formulën e tij të paqes, e cila thotë se do t'i japë fund luftës në Ukrainë.

Është gjithashtu një samit i paqes në punë, thotë ai, dhe ftoi audiencën e tij të marrë pjesë. Ai thotë se uniteti duhet të diskutohet hapur, jo me dyer të mbyllura.

"Të keqes nuk mund t'i besohet, thjesht pyesni Prigozhin,"- tha Zelenski, duke iu referuar ish-kreut të një grupi ushtarak privat, i cili bëri një kryengritje kundër Putinit dhe vdiq në një aksident avioni dy muaj më vonë.

Zelenski e mbyll fjalimin e tij me shpresën se lufta e Rusisë do të jetë e fundit në botë, duke thënë "Slava Ukraini" teksa u largua nga skena.

Pikat kryesore të fjalimit të Zelenskit në OKB

1. Ai paralajmëroi liderët botërorë se pushtimi i vendit të tij nga Rusia është një kërcënim serioz për të gjithë botën dhe se Rusia nuk duhet të ketë të drejtë të mbajë armë bërthamore.

2. Ai akuzoi presidentin Putin se ka armatosur gjithçka, që nga ushqimi, energjia dhe energjia bërthamore. Ai tha se pushtimi nga Moska i termocentralit bërthamor të Ukrainës Zaporizhzhia - më i madhi në Evropë - e kishte kthyer atë në një "bombë të ndyrë".

3. Ai tha se forcat ruse ishin fajtore për rrëmbimet masive të fëmijëve nga Ukraina dhe ata po mësoheshin të urrenin vendin e tyre.

4. Ai bëri thirrje për hapje në diskutimet ndërkombëtare për rrugën përpara dhe vuri në dukje fatin e liderit Wagner, ish-aleatit të Putinit, Yevgeny Prigozhin, i cili vdiq në qershor, për të nënvizuar rreziqet e marrëveshjeve me Rusinë.

/rtsh.al/