RTSH 24 Live

Kuriozitete

Një burrë i paralizuar mund të ecë përsëri duke përdorur implantin elektronik të trurit

24/05/2023

Një burrë i paralizuar mund të ecë përsëri duke përdorur implantin elektronik të trurit

Një burrë i paralizuar ka mundur të ecë thjesht duke menduar për këtë falë implanteve elektronike të trurit, një krijim mjekësor që ai thotë se i ka ndryshuar jetën.

Gert-Jan Oskam, një holandez 40-vjeçar, u paralizua në një aksident me biçikletë 12 vjet më parë.

Sistemi është ende në një fazë eksperimentale, por një organizatë bamirëse kryesore në Mbretërinë e Bashkuar e quajti atë "shumë inkurajues".

Zhvillimi, i botuar në revistën Nature , u drejtua nga studiues zviceranë. Prof Jocelyne Bloch, e Universitetit të Lozanës, e cila është neurokirurgia që kreu operacionin delikat për të futur implantet. “Sistemi është ende në një fazë kërkimi bazë dhe është shumë vite larg nga të qenit i disponueshëm për pacientët e paralizuar. Gjëja e rëndësishme për ne nuk është vetëm të kemi një provë shkencore, por përfundimisht t'u japim më shumë akses më shumë njerëzve me lëndime të shtyllës kurrizore, të cilët janë mësuar të dëgjojnë nga mjekët se duhet të mësohen me faktin se nuk do të lëvizin më kurrë" tha ajo.

Ekipi zviceran zhvilloi një algoritëm që i përkthen këto sinjale në udhëzime për të lëvizur muskujt e këmbës dhe nëpërmjet një implanti të dytë të futur rreth palcës kurrizore bëhet e mundur mënyra për të vënë në punë mbaresat nervore që lidhen me ecjen citon BBC.

/rtsh.al/