RTSH 24 Live

Rajon

Ministri Jashtëm kroat e quajti Vuçiqin një "satelit" rus në Ballkan, tensione mes Serbisë dhe Kroacisë

25/02/2024

Ministri Jashtëm kroat e quajti Vuçiqin një "satelit" rus në Ballkan, tensione mes Serbisë dhe Kroacisë

 Serbia dërgoi të dielën një notë proteste pasi ministri i jashtëm i Kroacisë e përshkroi presidentin, Aleksandar Vuçiq si një "satelit" rus në Ballkan.

Kjo ishte grindja më e fundit midis dy fqinjëve, të cilët kanë qenë në mosmarrëveshje për shumicën e kohës që nga shpërbërja e përgjakshme e Jugosllavisë në vitet 1990.

Ministri i Jashtëm kroat, Gordan Grlić Radman tha të shtunën për televizionin N1 se Vuçiq duhet të vendosë se në cilën anë është, Rusisë apo Bashkimit Evropian, “sepse është e pamundur dhe e pakëndshme të ulesh në dy karrige në të njëjtën kohë”.

"Ai nuk duhet të ketë një dilemë të madhe," tha Grliq Radman, duke thënë se Vuçiq mund të mbetet aleat i Moskës, por ndikimi "keq" rus që mund të minojë stabilitetin e Ballkanit Perëndimor gjë që nuk do të lejohet.

Udhëheqësi populist dhe zyrtarë të tjerë serbë reaguan me zemërim.

“Ministri kroat jo vetëm që ndërhyn brutalisht në punët e brendshme të Serbisë, por si zakonisht gënjen dhe fyen popullin serb dhe kërcënon qytetarët e tij”, ka shkruar Vuçiq në Instagram.

“Grliq Radman ka të drejtë për një gjë, ndoshta unë jam sateliti i dikujt... por nuk kam qenë kurrë shërbëtor i askujt, gjë që nuk mund të thuhet për Grliq Radmanin.”

Në notën e saj të protestës, Ministria e Jashtme serbe tha se pret që në të ardhmen, zyrtarët kroatë “do të përmbahen nga deklaratat që paraqesin ndërhyrje në punët e brendshme të Serbisë dhe do të udhëheqin një politikë të pajtimit dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore mes dy vendeve shtetet.”

Duke reaguar ndaj notës së protestës, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropiane kroate hodhi poshtë pretendimin se Kroacia po ndërhyn në çështjet e brendshme të Serbisë, duke theksuar se zyrtari kroat “pohoi faktin për mospërputhjen e Serbisë me politikën e jashtme dhe të sigurisë të Bashkimit Evropian në lidhje me agresioni rus kundër Ukrainës”.

“Siç e kemi theksuar tashmë, askush nuk mund të jetë kandidat për anëtarësim në BE dhe të shfrytëzojë të gjitha përfitimet e kësaj, duke shmangur në mënyrë joparimore dhe të llogaritur dënimin e agresionit rus dhe politikës së BE-së lidhur me të”, tha ministria kroate.

Qeveria e Vuçiqit ka mbajtur lidhje të ngushta me Moskën pavarësisht pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës dhe lideri autokratik serb shpesh është mburrur për marrëdhëniet e tij të ngushta personale me presidentin rus Vladimir Putin, pavarësisht ofertës zyrtare të Serbisë për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian. AP

/rtsh.al/