RTSH 24 Live

Kulturë

Larmishmëri këngësh në Sanremo - Zhani Ciko: Festivali ishte i realizuar në të gjithë komponentët

12/02/2024

Larmishmëri këngësh në Sanremo - Zhani Ciko: Festivali ishte i realizuar në të gjithë komponentët

Ngjarja më e madhe e muzikës italiane, Sanremo përmbylli me sukses edicionin e 74-t të këngës.

Për 5-së netë me radhë ky festival mblodhi pranë vetes miliona spektatorë nga e gjithë bota të cilët ndoqën me vëmendje të 5-ta netët duke shijuar jo vetëm muzikën e mirë, por edhe të ftuarit special të cilët dhuruan spektakël dhe magji në skenë.

Dirigjenti dhe Mjeshtri i madh, Zhani Ciko vlerësoi larmishmërinë e këngëve që Festivali i 74-t solli për publikun italian dhe atë ndërkombëtar.

“Një festival me vlera, me vlera në radhë të parë që manifestohej tek këngët e shumta, të bollshme të tipeve të ndryshme që nga ato këngë të voglat fare që mund t’ja këndosh dhe fëmijëve e deri tek këngët monumentale, këngët me grupe. Kishte një energji të jashtëzakonshme të këngëve rinore”, u shpreh Ciko.

Prej dekadash festivali i Sanremos ndiqet edhe nga publiku shqiptar, i cili këtë vit ka mbërritur ndryshe.

Për 5 netë, Radio Televizioni Publik Shqiptar solli nën moderimin e gazetarëve Andri Xhahu dhe Elona Jaçellari  spektaklin, intervista ekskluzike dhe mjaft emocione.

Televizioni shqiptar ndër vite e ka sjellë Sanremon edhe për publikun shqiptar me komente dhe interpretime. Sivjet për herë të parë, isha e nderuar që në krah të kolegut tim Andri Xhahu patëm mundësi të sjellim për publikun shqiptar këtë festival  përmes komenteve dhe interpretimeve tona. Risi ishte dhe fakti që moderatorët shqiptarë u shfaqën në ekran, pra u prezantuam edhe vizualisht” u shpreh moderatorja Jaçellari.

Angelina Mango është fituesja e edicionit të 74 të festivalit të Sanremos e cila do të përfaqësojë Italinë në Maj në Eurovizion 2024, në Malmo të Suedi.

RTSH