RTSH 24 Live

Botë

Joe Biden dhe Xi Jinping flasin për "menaxhimin e tensioneve"

02/04/2024

Joe Biden dhe Xi Jinping flasin për "menaxhimin e tensioneve"

Presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti amerikan Joe Biden zhvilluan një bisedë telefonike të martën me qëllim "menaxhimin e tensioneve" midis dy superfuqive, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

"Të dy liderët patën një shkëmbim të sinqertë dhe të thelluar të pikëpamjeve, duke u fokusuar në marrëdhëniet kino-amerikane dhe çështjet me interes të përbashkët," tha CCTV shtetërore e Kinës.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen do të udhëtojë në Kinë "në ditët në vijim", ndërsa sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken do të vizitojë vendin "brenda javëve të ardhshme" për të vazhduar dialogun, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë .

Burimi, i cili nuk deshi të përmendet emri, theksoi se biseda mes dy liderëve nuk ishte krijuar për të çuar në “njoftime” , por për të “vlerësuar” situatën pas takimit të tyre të fundit, nëntorin e kaluar në Kaliforni.

Ky sesion kishte lejuar rinovimin e dialogut pas një periudhe tensioni të lartë në fillim të vitit 2023, lidhur me fluturimin mbi territorin amerikan të një baloni kineze .

“Një konkurrencë intensive kërkon një aktivitet intensiv diplomatik për të menaxhuar tensionet, për të shuar keqkuptimet dhe për të shmangur një konfrontim të padëshiruar. Kjo telefonatë është një mënyrë për ta bërë këtë”, shpjegoi zyrtari amerikan.

Biden: Çfarë kërkoi ai për Tajvanin dhe Detin e Kinës Jugore

Në qendër të komunikimit ishin "çështjet e vështira", si situata në Tajvan, rivalitetet territoriale në Detin e Kinës Jugore, marrëdhëniet e Kinës me Iranin , si dhe ekonomia, tregtia dhe teknologjitë e fundit.

Gjatë bisedës me homologun e tij kinez, Joe Biden bëri thirrje që " paqja dhe stabiliteti " të mbizotërojnë në çështjen e Tajvanit, i cili po përgatitet për inaugurimin e një presidenti të ri, sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

Presidenti amerikan bëri thirrje gjithashtu për respektimin e "të drejtës dhe lirisë së lundrimit në Detin e Kinës Jugore".

Përveç kësaj, sipas njoftimit për shtyp të Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden i tha Xi Jinping se ai "do të vazhdojë të marrë vendimet e nevojshme për të parandaluar mundësinë e përdorimit të teknologjive më të fundit amerikane në një mënyrë që minon sigurinë kombëtare " të Shteteve të Bashkuara. shtetet.

Homologu i tij kinez do të donte që presidenti amerikan të hiqte kufizimet që ai ka vendosur në disa eksporte të teknologjisë së avancuar në Kinë.

/rtsh.al/