RTSH 24 Live

Kuriozitete

Izrael/ Gjenden 4 shpata romake 1900-vjeçare në një shpellë

07/09/2023

Izrael/ Gjenden 4 shpata romake 1900-vjeçare në një shpellë

Arkeologët kanë gjetur katër shpata romake dhe një armë me bosht që daton 1900 vjet më parë në një shpellë pranë bregut të Detit të Vdekur në Izrael.

Sipas një deklarate për shtyp nga Autoriteti i Antikiteteve izraelite, depoja e rrallë e armëve u gjet në Rezervatin Natyror En Gedi, i ruajtur në këllëf druri dhe lëkure.

“Gjetja e një shpate të vetme është e rrallë, pra katër? Është një ëndërr! Ne fërkuam sytë për ta besuar”, thanë studiuesit.

Mendohet se armët ishin ndoshta plaçkë lufte të marra nga ushtria romake nga rebelët judeanë.

Shpatat "jashtëzakonisht të ruajtura mirë" u gjetën së bashku me copa lëkure, druri dhe metali. Tre nga shpatat kishin tehe hekuri brenda këllëfeve prej druri dhe ishin 60-65 centimetra (24-26 inç) në gjatësi. E katërta ishte e gjatë 45 centimetra (18 inç).

"Fshehja e shpatave dhe e pilumit në çarje të thella në shpellën e izoluar në veri të 'En Gedi, lë të kuptohet se armët u morën si plaçkë nga ushtarët romakë ose nga fusha e betejës dhe u fshehën qëllimisht nga rebelët judeanë për t'u ripërdorur," tha. Eitan Klein, një nga drejtorët e Projektit të Studimit të Shkretëtirës Judeane.

Gërmimet e mëtejshme zbuluan edhe një monedhë bronzi "Bar Kokhba" që daton nga viti 132-135 es, që ndoshta daton shpatat./CNN

/rtsh.al/