RTSH 24 Live

Botë

Ish-zonja e parë e SHBA-së, Rosalynn Carter ndërron jetë në moshën 96-vjeçare

20/11/2023

Ish-zonja e parë e SHBA-së, Rosalynn Carter ndërron jetë në moshën 96-vjeçare

Rosalynn Carter, e cila si zonja e parë punoi pa u lodhur në emër të reformës së shëndetit mendor dhe profesionalizoi rolin e bashkëshortes së presidentit, ndërroi jetë të dielën (19 nëntor) në moshën 96-vjeçare.

Rosalynn Carter ndërroi jetë paqësisht me familjen pranë saj në shtëpinë e saj në Plains, Georgia.

Rosalynn ishte partnerja ime e barabartë në gjithçka që kam arritur ndonjëherë. Ajo më dha udhëzime dhe inkurajim të mençur kur kisha nevojë. Për sa kohë që Rosalynn ishte në botë, unë gjithmonë e dija që dikush më donte dhe më mbështeste”, tha bashkëshorti i saj, ish-presidenti Jimmy Carter.

Zonja Carter ishte e martuar për 77 vjet me Jimmy Carter, presidenti i 39- të i Shteteve të Bashkuara dhe fitues i Çmimit Nobel për Paqe në vitin 2002, i cili tani është 99 vjeç.

Qendra Carter njoftoi të premten se ish-zonja e parë kishte hyrë në kujdesin bujtinë. Ajo u diagnostikua me demencë në maj. Burri i saj filloi kujdesin për bujtinë në shtëpi në shkurt, pas një sërë qëndrimesh në spital.

/rtsh.al/