RTSH 24 Live

Teknologji

iPhone 15/ Apple detyrohet të heqë karikuesin e shpejtë

14/09/2023

iPhone 15/ Apple detyrohet të heqë karikuesin e shpejtë

Apple ka konfirmuar se iPhone-i i ri i saj nuk do të ketë portën e tij të karikimit, pasi BE-ja detyroi ndryshimin. Gjigandi i teknologjisë tha se iPhone 15, i prezantuar në ngjarjen e tij vjetore të martën (12 shtator), do të përdorte një kabllo USB-C si "standardi i pranuar universalisht".

Apple lëshoi ​​një përshtatës në portin Lightning për 36 dollarë. Produkti lidh aksesorët e portit Lightning me iPhone-ët ose iPad-ët e tij të rinj me USB-C.

Celulari më i fundit i iPhone, i cili del në shitje javën e ardhshme, është i pari që nga viti 2012 që ka një portë alternative karikimi. Firma tha se kablloja USB-C, e cila tashmë funksionon me shumë laptopë dhe iPad të Apple, do të funksionojë gjithashtu edhe në versionet e reja të kufjeve të saj AirPods Pro dhe kufjeve me kabull EarPods.

BE-ja i kishte thënë gjigantit të teknologjisë që të heqë portat e tij të karikimit për të lehtësuar jetën e konsumatorëve, për të kursyer para dhe për të ndihmuar në reduktimin e mbetjeve elektronike duke inkurajuar ripërdorimin e karikuesve.

iPhone 15 dhe 15 Plus u janë dhënë ekrane më të ndritshëm dhe sisteme të përmirësuara të kamerës, ndërsa iPhone 15 Pro dhe Pro Max tani vijnë me një kornizë titani, që synon të përmirësojë forcën e tij.

iPhone 15 do të kushtojë 799 paund dhe iPhone 15 Pro fillon nga 999 paund në Mbretërinë e Bashkuar./ BBC

/rtsh.al/