RTSH 24 Live

Art

Hitet më të mëdha të Queen's vendosin rekord të ri shitjesh në Mbretërinë e Bashkuar

19/07/2022

Hitet më të mëdha të Queen's vendosin rekord të ri shitjesh në Mbretërinë e Bashkuar

Grupi muzikor Queen ka bërë historinë e listave në Mbretërinë e Bashkuar duke u bërë  i pari që shiti shtatë milionë kopje të një albumi individual, shkruan BBC.

Koleksioni i tyre i parë Greatest Hits, nga viti 1981, tani është në pronësi të një në çdo katër familje në Mbretërinë e Bashkuar, tha Official Charts Company.

Rekordi, i cili përmban këngë klasike si We Will Rock You dhe Bohemian Rhapsody, ka qenë një bestseller i përhershëm për vite me rradhë.

Kohët e fundit ai kaloi javën e tij të 1000-të në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar.

Kitaristi i Queen-it, Brian May e quajti arritjen e fundit "lajm të gëzueshëm".

"Asnjë album nuk e ka bërë këtë më parë në histori," tha ai në një deklaratë. "Faleminderit, ne e vlerësojmë atë."

Bateristi Roger Taylor shtoi: "Publiku britanik dhe shija e tyre pafundësisht e shkëlqyer e kanë bërë këtë albumin më të shitur në histori.

"Faleminderit shumë, jemi të përulur dhe të nderuar. Ju përshëndesim!"

Queen's Greatest Hits kryeson tabelën e albumeve të të gjitha kohërave me pothuajse një milion kopje, përpara albumit të përmbledhjes Gold të Abba-s në vitin 1992.

"Kur u publikua për herë të parë në vitin 1981, paketat që përfshinin karrierën si Greatest Hits ishin relativisht të rralla, të ruajtura vetëm nga aktet më të mëdha," vuri në dukje Martin Talbot, shefi ekzekutiv i Listave Zyrtare.

"Nuk ka dyshim se suksesi i tij masiv ka bërë po aq sa çdo publikim tjetër për t'i kthyer paketat e hiteve në konceptin e gjithëpranishëm të albumit që janë sot."

Në vitin 2014, Queen's Greatest Hits u bë albumi i parë që tejkaloi gjashtë milionë shitje në Mbretërinë e Bashkuar. Në atë kohë, grafiku numëronte vetëm shitjet "të pastra" - p.sh. vinyl, kasetë, CD dhe shkarkime.

Një vit më vonë, transmetimet audio u përfshinë në llogaritjet, me 1000 transmetime që llogariten si një "shitje".

Që atëherë, hitet më të mëdha të Queeen kanë grumbulluar 1.26 miliardë transmetime gjithsej në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën më të transmetuar të albumit që është Bohemian Rhapsody, e cila krenohet me 240 milionë transmetime në Mbretërinë e Bashkuar dhe një numër i madh, tha kompania e listave.

Albumi i dytë i Queen's Greatest Hits, i lëshuar në tetor 1991, një muaj para vdekjes së këngëtarit Freddie Mercury - është rekordi i dhjetë më i madh i Mbretërisë së Bashkuar, me shitje rreth katër milionë. (Sipas BBC)