RTSH 24 Live

Lifestyle

FOTO/ Ishulli piktoresk i izoluar me ajrin më të pastër në Tokë

19/09/2023

FOTO/ Ishulli piktoresk i izoluar me ajrin më të pastër në Tokë

Në skajin e thyer veriperëndimor të shtetit ishullor australian të Tasmanisë shtrihet një gadishull jashtëzakonisht i largët me një emër të zymtë “Kepi ogurzi” (Cape Grim).

Pak udhëtarë arrijnë në këtë rajon të njohur, por ata që shkojnë gjejnë shkëmbinj dramatikë dhe plazhe me rërë të zezë në kontrast të mrekullueshëm me fushat e gjelbëruara në majë të kodrave.

Ky izolim jo vetëm që e ka mbajtur Kepin Grim të paprekur, por i ka dhënë edhe pretendim dhe reputacion e pazakontë: këtu do të gjeni ajrin më të pastër në Tokë, sipas stacionit të ndotjes së ajrit që ndodhet në kep.

Një nga 25 stacionet globale atmosferike, Stacioni Bazë i Ndotjes Atmosferike (CGBAPS) u krijua në 1976 për të mbledhur dhe analizuar përbërjen e këtij ajri të pacenuar, i cili nuk ndikohet nga burimet lokale të ndotjes, si shkarkimet apo tymi industrial./ CNN.gr

/rtsh.al/