RTSH 24 Live

Kuriozitete

Diamanti Koh-i-Noor do të vendoset në muze dhe do të tregojë të shkuarën e tij

16/03/2023

Diamanti Koh-i-Noor do të vendoset në muze dhe do të tregojë të shkuarën e tij

Një nga diamantët më të famshëm dhe më të diskutueshëm në botë do të jetë pjesë e një ekspozite të re në Kullën e Londrës që e njeh atë si "një simbol të pushtimit".  

Diamanti do të tregojë origjinën dhe historinë e bizhuterive të kurorës. Ekspozita do të hapet më 26 maj në të njëjtin muaj me kurorëzimin e mbretit Charles III dhe Camilla, bashkëshortja e Mbretit, sipas një deklarate nga Pallatet Historike Mbretërore.

Ekspozita do të shpjegojë të kaluarën konfliktuale dhe koloniale të diamantit  prej 105.6 karat, duke treguar edhe mënyrën se si u përfshi në bizhuteritë e kurorës britanike.

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II vitin e kaluar, India ka rinisur thirrjet për riatdhesimin e gurit.

Camilla ka vendosur të mos e përfshijë diamantin e kontestuar në kurorën e saj të kurorëzimit, e cila u vendos në kurorën shtetërore të Nënës Mbretëreshë në 1937 citon CNN.  

/rtsh.al/