RTSH 24 Live

Kuzhinë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani vezë çdo ditë?

24/01/2024

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani vezë çdo ditë?

Vezët janë padyshim një nga burimet më të shëndetshme dhe më të përballueshme të proteinave. Vezët dikur ishin një zgjedhje e diskutueshme për shkak të shqetësimeve rreth yndyrave të ngopura dhe kolesterolit, por studiuesit që atëherë kanë vërtetuar se vezët kanë një sërë përfitimesh dietike

Nëse shikojmë profilin ushqyes të një veze, ajo ka vetëm 75 kalori, me 7 gram proteina të cilësisë së lartë. Për më tepër, një vezë përmban hekur, disa minerale, vitamina dhe vetëm 5 gram yndyrë.

Humbje peshe - Kur hahen për mëngjes, vezët mbështesin metabolizmin tuaj dhe ju japin ndjesinë e ngopjes.

Përforcues imuniteti - E verdha e vezës thuhet se përmban vitaminë D, e cila mund t'ju ndihmojë të shëroheni më shpejt nga ftohja e zakonshme dhe gripi. Ato përmbajnë minerale dhe vitamina të ndryshme të nevojshme për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.

Rrit shëndetin e trurit - Kur konsumohen në baza ditore, vezët mund të përmirësojnë shëndetin kognitiv, pasi ato përmbajnë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për një mendje të shkëlqyer. Vezët përmbajnë vitaminë B12, B6, kolinë dhe folate, të cilat janë të gjitha lëndë ushqyese që rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe kujtesën e një personi.

Përmirëson kolesterolin "e mirë" - Kolesteroli u ka dhënë vezëve një reputacion të keq prej vitesh, pasi shumë besojnë se ato rrisin nivelin e kolesterolit.

Ju jep kocka më të forta - Një nga funksionet më të rëndësishme të vitaminës D është të na ndihmojë të mbajmë kocka të shëndetshme. Ai e bën këtë duke përmirësuar përthithjen e kalciumit në zorrë dhe duke ndihmuar në mbajtjen e niveleve tona të kalciumit dhe fosforit në një gamë që promovon rritjen e shëndetshme të kockave dhe rimodelimin e kockave.

Shëndeti më i mirë i zemrës - Është treguar se jo vetëm që konsumimi i moderuar i vezëve nuk rrit rrezikun e një personi për të zhvilluar sëmundje të zemrës, por vezët madje mund të mbrojnë kundër tyre.

Ulni stresin dhe ankthin - Lizina është një aminoacid thelbësor që gjendet në vezë dhe ka disa përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Sipas një studimi, duket se redukton ankthin afatgjatë dhe stresin akut.

Efektet anësore të ngrënies së vezëve çdo ditë - Ndërsa vezët janë të mbushura me proteina, vitamina dhe lëndë ushqyese, ato duhet të konsumohen ende në moderim, një deri në dy vezë në ditë. Për njerëzit me sëmundje të zemrës, kufizimi i të verdhës së vezëve dhe shijimi i më shumë të bardhëve të vezëve mund të jetë një opsion i mirë.

/rtsh.al/