RTSH 24 Live

Kuzhinë

Çfarë është koenzima Q10 dhe pse duhet ta merrni atë?

02/02/2024

Çfarë është koenzima Q10 dhe pse duhet ta merrni atë?

Të gjithë kemi dëgjuar për vitaminat dhe mineralet, por çfarë ndodh me koenzimën Q10? Kjo lëndë ushqyese gjendet natyrshëm në trup, por zvogëlohet me kalimin e moshës. Por pse na nevojitet dhe çfarë bën?

Antioksidant - Koenzima Q10 është një lëndë ushqyese që gjendet natyrshëm në trup. Një antioksidant i fuqishëm, ai gjendet pothuajse në çdo qelizë të vetme. Antioksidantët mbrojnë qelizat nga dëmtimi, pasi ato luftojnë grimcat e dëmshme në trup të njohura si radikalet e lira. Radikalët e lirë dëmtojnë membranat qelizore, prishin ADN-në dhe madje mund të shkaktojnë vdekjen e qelizave.

CoQ10 - Koenzima Q10 zakonisht shkurtohet në termin CoQ10. Ajo luan një rol kyç në gjenerimin e energjisë në qeliza. Ndërsa plakemi, trupi ynë fillon të ulë natyrshëm sasinë e CoQ10 që prodhon. Nivelet e ulëta të CoQ10 janë lidhur me sëmundjet e zemrës, kancerin, diabetin dhe sëmundjet degjenerative.

Zëvendësimi i CoQ10 - CoQ10 në ushqim është shumë më i vogël se ai në suplemente. Në disa raste, një mjek mund t'ju rekomandojë të merrni një suplement CoQ10.

Burimet ushqimore - Të brendshmet e kafshëve ka përqendrimin më të lartë të CoQ10 për 100 g ushqim. Zemra e viçit, mëlçia e viçit dhe zemra e pulës janë ndër burimet më të larta. Salmoni, skumbri, sardelet dhe trofta gjithashtu përmbajnë CoQ10. Skumbri siguron rreth 6.75 mg CoQ10 për 100 g, një nga burimet më të larta të peshkut.

Burimet ushqimore - Soja, qumështi dhe kosin e sojës, përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, si dhe CoQ10. Shumë perime përmbajnë gjithashtu CoQ10. Brokoli është një nga burimet më të mira dhe siguron 0,6 deri në 0,86 miligramë CoQ10.

Burimet ushqimore: arrat dhe farat - Arrat janë të mbushura me proteina dhe lëndë ushqyese të tjera të shëndetshme, duke përfshirë CoQ10. Fistikët kanë 2 mg për 100 g porcion, ndërsa farat e susamit kanë 1.7 mg.

Suplemente shëndetësore - Marrja e këtij përbërësi mund te merret edhe si vitamine. Gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni një suplement të ri.

/rtsh.al/