RTSH 24 Live

Kuriozitete

15 vendet më të mira për të përjetuar frymën e festave

04/12/2022

15 vendet më të mira për të përjetuar frymën e festave

Shumë vende kanë plane për t'u rikthyer në një sezon më të gjallë pas dy vitesh festimesh të ndrydhura ose të anuluara për shkak të pandemisë Covid-19.

Ndërsa legjendat që datojnë që në vitet 1820 citojnë Polin e Veriut si shtëpinë zyrtare të Santa Claus dhe zonjës së tij të këndshme, finlandezët do të na bënin të besojmë ndryshe.

Nga Finlanda në Meksikë, këto 15 destinacione anembanë botës që ofrojnë tradicionalisht disa nga atmosferat më të mira të pushimeve për festa citon CNN:

Rovaniemi, Lapland, Finlandë

Betlehem, Pensilvani

Bath, Angli

San Fernando, Filipine

Barcelonë, ​​Spanjë

Nju Jork

Nairobi, Kenia

Nuremberg, Gjermani

Bogota, Kolumbi

Malta

Quebec, Kanada

San Miguel de Allende, Meksikë

Salzburg dhe Oberndorf, Austri

Strasburg, Francë

Queenstown, Zelanda e Re

/rtsh.al/