RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini

06/02/2024

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini

Nëse keni ndonjë problem me gjumin, për fat të mirë ka disa ushqime dhe pije që përmbajnë komponime që ndihmojnë në kontrollin e pjesëve të ciklit të gjumit. Kjo do të thotë se këto ushqime mund t'ju ndihmojnë të bëni një gjumë të rehatshëm.

Fiqtë - Fiqtë përmbajnë një përzierje të koncentruar të kaliumit, magnezit, kalciumit dhe hekurit, të cilat mund të ndihmojnë në rrjedhën e gjakut dhe tkurrjen e muskujve. Këto janë faktorë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për të fjetur, pasi kjo do të rrisë kohën dhe cilësinë e gjumit.

Bajame - Bajamet janë një burim i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit tuaj gjumë-zgjim. Ngrënia e disa bajameve mund të sigurojë gjithashtu 19% të nevojave tuaja ditore për magnez. Kjo është treguar se redukton stresin dhe ndihmon me pagjumësinë.

Gjizë - Gjiza është e pasur me proteina pa yndyrë, e cila përmban aminoacidin triptofan. Kur nivelet e serotoninës janë të ulëta në trupin tuaj, mund të shkaktojë pagjumësi, kështu që triptofani mund të ndihmojë duke rritur nivelet e serotoninës.

Kivi - Plot me vitamina C dhe K, kivit janë një nga ushqimet më të mira për t'u ngrënë para gjumit. Një studim zbuloi se të rriturit që konsumonin dy kivi një orë para se të flinin, ranë në gjumë 45% më shpejt dhe flinin 13% më shumë se ata që nuk e konsumonin.

Peshku - Peshqit yndyrorë si salmoni, toni, trofta dhe skumbri kanë një sasi të lartë të vitaminës D dhe acideve yndyrore omega-3. Ky kombinim i fuqishëm është treguar se rrit prodhimin e serotoninës, e cila është një kimikat që është përgjegjës për stimulimin e pjesëve të trurit që kontrollojnë gjumin dhe zgjimin.

Kos - Studimet tregojnë se konsumimi i kosit mund të ndihmojë gjumin dhe pagjumësinë. Kjo është për shkak se kalciumi që gjendet në produktet e qumështit ndihmon trurin të përdorë triptofanin për të prodhuar melatoninën që nxit gjumin.

Banane - Bananet janë të pasura me triptofan, magnez dhe kalium. Këto veti ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut, duke ndihmuar një gjumë të mirë të natës.

Çaj kamomili - Kamomili është një çaj bimor qetësues që përmban apigenin, një antioksidant që kap receptorët specifikë në tru dhe shkakton përgjumje.

/rtsh.al/