RTSH 24 Live

Kuzhinë

Ushqime të shëndetshme që mund të jenë të dëmshme nëse konsumoni shumë

07/02/2024

Ushqime të shëndetshme që mund të jenë të dëmshme nëse konsumoni shumë

Të gjithë jemi të njohur me konceptin se shumë nga çdo gjë është e keqe kjo ndodh dhe për ushqimet e shëndetshme të cilat nuk bëjnë përjashtim. Në të vërtetë, ka efekte serioze të dëmshme ndaj konsumit të tepruar të disa ushqimeve që në të vërtet janë mjaft të shëndetshme.

Soje - Është një burim i madh proteinash me bazë bimore dhe dihet se izoflavonet e tij ndihmojnë në luftimin e një numri sëmundjesh të lidhura me moshën. Por soja gjithashtu përmban nivele të larta të metalit të rëndë kadmium. Bimët e sojës në fakt thithin sasi të mëdha të saj nga toka. Ekspozimi kronik afatgjatë ndaj kadmiumit mund të shkaktojë kocka të brishta dhe dëmtim të veshkave.

Perime - Ato janë të pasura me fibra, vitamina, minerale, antioksidantë dhe enzima që mbrojnë ADN-në të quajtura glukozinolate. Por ato përmbajnë edhe goitrogjene, të cilat janë substanca që pengojnë prodhimin e hormoneve të tiroides. Konsumimi i tepërt i goitrogjenëve mund të çojë në çrregullime të tiroides. Lakra e Brukselit, lakra jeshile dhe zarzavatet janë ndër ushqimet që përmbajnë këtë përbërës. Megjithatë, zierja e perimeve krucifere do të zvogëlojë shumë sasinë e goitrogjenëve.

Bajame - Edhe pse ato janë të mbushura me kalori, bajamet janë gjithashtu të mbushura me shumë proteina dhe fibra. Për të mos përmendur vitaminën E, B12 dhe mineralet si magnezi, fosfori dhe bakri, ndër të tjera. Por bajamet përmbajnë edhe acid fitik, i cili njihet si një anti-ushqyes. Acidi fitik bllokon thithjen e mineraleve si zinku, hekuri dhe kalciumi në trup, gjë që mund të çojë në çekuilibër.

Spinaq - Spinaqi konsiderohet një super ushqim për një arsye. Është i mbushur me vitamina, minerale, karotenoidë dhe antioksidantë si kuercetina dhe zeaxanthin. Por spinaqi përmban edhe oksalat. Ky përbërës kimik lidhet me minerale të tilla si kalciumi dhe krijon kristale. Kjo do të thotë se konsumimi i tepërt mund të rrisë rrezikun e formimit të gurëve në veshka.

Mishi i bardh i pulës - Është një burim i shkëlqyer i proteinave pa yndyrë. Ndryshe nga burimet e tjera shtazore, ato janë të ulëta në yndyrë dhe janë të pasura me vitamina dhe minerale, duke i bërë ato një zgjedhje të mirë në dieta të shumta. Mishi i pulës përmban produkte të glikacionit (të njohura si AGEs). Këto formohen kur proteinat dhe yndyrat kombinohen me sheqerin në gjak. AGE-të kanë qenë të lidhura me një përshpejtim në procesin e plakjes dhe sëmundje të tilla si Alzheimer.

/rtsh.al/