RTSH 24 Live

Kuriozitete

Skandali i fallxhores që ka bërë lëmsh qytetin francez

27/05/2024

Skandali i fallxhores që ka bërë lëmsh qytetin francez

Qyteti Agde në bregdetin e Mesdheut mund të jetë i njohur për plazhet e tij të bukura me rërë dhe diellin gjatë gjithë vitit, por gjithashtu ka një reputacion edhe për festat e egra seksuale.

Qyteti është shtëpia e komunitetit më të madh të sportistëve në Evropë. Dhjetëra mijëra çifte shkojnë në qytet nga e gjithë Evropa çdo vit për të shkëmbyer partnerë.

Por tani, qyteti është përfshirë nga një skandal krejtësisht i ri, i cili e ka bërë pjesën tjetër të Francës të tund kokën për zbavitjet kolektive. Bëhet fjalë për një fallxhore lokale dhe kryetarin e bashkisë së qytetit, Gilles d'Ettore, një ish oficer i shërbimit sekret dhe oficer policie.

Të dy janë në burg. Ata janë nën hetim gjyqësor. Fallxhorja, Sophia Martinez, përballet me akuzën se ka përvetësuar para nga kryebashkiaku, ndërsa ai vetë akuzohet për korrupsion lidhur me shpenzimin e shumave të mëdha nga paratë e taksapaguesve për fallxhoren.

Martinez pretendonte se kishte aftësi për të folur me të vdekurit. Sipas avokatit të d'Ettore, kur krye bashkiaku i kërkoi asaj që ta vinte në kontakt me babain e tij të ndjerë, ajo ia doli. Gjatë kryerjes së seancave, zëri i saj do të dukej papritur se po ndryshonte dhe po merrte tonin e babait të krye bashkiakut.

Gjatë katër viteve të fundit pretendohet se ajo ka manipuluar personalisht dhe me telefon kryetarin e bashkisë me aftësi të jashtëzakonshme ventrilokuiste.

Ai mori mijëra thirrje misterioze nga "zërat" e të vdekurve, duke përfshirë engjëjt, disa prej tyre duke i kërkuar kryetarit të bashkisë që të ndihmonte fallxhoren.

Dhe kështu hyri në rrugën e korrupsionit. Kryetari i bashkisë supozohet se ka paguar për pushime luksoze për zonjën Martinez dhe familjen e saj, duke përfshirë Polinezinë dhe Tajlandën, të gjitha duke përdorur fondet publike.

Thuhet se "zërat" e bindën atë të punësonte disa anëtarë të familjes së saj për të punuar për këshillin e qytetit dhe gjithashtu për të rinovuar shtëpinë e saj.

Bizneset vendase me lidhje me kryetarin e bashkisë e bënin punën falas nga frika se mos humbnin kontratat e ardhshme me të. Me gjithë vëmendjen, avokati i krye bashkiakut Jean Marc Darrigade është shndërruar brenda natës në një personazh të vogël të famshëm.

"Është një histori e çmendur," më thotë ai në zyrën e tij në Montpellier aty pranë. “Është e pabesueshme sepse ke një njeri në politikë, kryetar bashkie dhe ish-deputet që është shumë inteligjent. Dhe zbulon se një burrë i tillë mund të manipulohet nga një grua.”

“Kjo është një grua që erdhi në jetën e tij dhe tha se mund të flas me babanë tuaj të ndjerë. Ajo gjeti një dobësi mendore tek ai dhe e shfrytëzoi atë për përfitime personale. U desh shumë kohë para se të pranonte se ishte mashtruar,” shton z. Darrigade.

Por avokati i zonjës Martinez, Luc Abratkieëicz, ka një pikëpamje të ndryshme.

“Ajo ka pranuar se ka tradhtuar besimin e krye bashkiakut, por nuk është një rast manipulimi, sepse ajo ka zotëruar atë që ka bërë dhe klientë të tjerë, përfshirë mjekë dhe arkitektë, thanë se ajo kishte fuqi mistike,” thotë ai.

"Ajo zbuloi detaje për jetën e tyre që askush tjetër nuk i dinte."

Avokatët e mohojnë këtë, por vendasit thanë se gjithçka ka të bëjë me seksin në një qytet. Në një kafene të spërkatur nga dielli pranë bashkisë, një klient Jean-Max tha: “Më pëlqen kryetari i bashkisë, ai u tregua i mirë me mua, por u mashtrua. Ndoshta ai ishte i dashuruar me të.”

Një tjetër vendas shtoi, duke qeshur: “Për mua, seksi është në qendër të skandalit. Aty ku përfshihen para, atëherë kjo do të thotë se edhe seksi është pjesë e saj”.

"Ata shkojnë disi së bashku."

E djathta ekstreme ka marrë vota të konsiderueshme në këtë pjesë të Francës vitet e fundit. Një nga kritikët më të zëshëm të krye bashkiakut është Fabienne Varesano, një politikane lokale me rritje të shpejtë nga partia Rassemblement National e Marine Le Pen. Ajo i ka bërë thirrje kryetarit të bashkisë të japë dorëheqjen.

“Ai mund të jetë bujar, i dashuruar me shumë gra të ndryshme, kjo është jeta e tij personale. Por përdorimi i parave të taksapaguesve, kjo është një histori tjetër,” thotë ajo.

"Ai ka bërë një tallje me qytetin tonë."

Një gjykatës po mban në paraburgim edhe kryetarin e bashkisë, edhe fallxhoren për të parandaluar ndërhyrjet e mundshme të dëshmitarëve. Zonja Martinez është transferuar në izolim pasi u sulmua në krahun e saj të vetëm të burgut për femra, nga të burgosur që e akuzonin për magji. BBC

/rtsh.al/