RTSH 24 Live

Lifestyle

Simptoma befasuese e kancerit në thonjtë tuaj dhe shenja të tjera që nuk duhet t'i injoroni

22/11/2022

Simptoma befasuese e kancerit në thonjtë tuaj dhe shenja të tjera që nuk duhet t'i injoroni

Ekspertët thonë se ekziston një simptomë befasuese e kancerit që mund ta shihni në duart tuaja. Mjekët në Cancer Research UK thanë se disa njerëz kanë gishta dhe thonjtë e fryrë , të njohur edhe si kërcitje gishtash. Në shumicën e rasteve mund të mos jetë kancer  por mjekët shpjegojnë se çështja mund të jetë një shenjë e kushteve themelore shëndetësore të pranishme në mushkëri dhe zemër.

Nuk është e qartë se çfarë e shkakton por hulumtimi tregon se mund të jetë për shkak të qelizave të mëdha si megakariocitet, të cilat ngecin në enët e vogla të gjakut në majat e gishtave.

Ekspertët thanë se janë nëntë shenja më të zakonshme tek ata që janë diagnostikuar me këtë sëmundje. Shenjat e para te kancerit janë: kollë shumicën e kohës,  marrja e frymës duke bërë gjërat që keni bërë pa problem, kollitja e gëlbazës (sputumit) me gjak, infeksionet që vazhdojnë të kthehen ose që nuk përmirësohen, humbja e oreksit tuaj, ndjenja e lodhjes gjatë gjithë kohës, humbja e peshës etj.

Në disa raste mund të përjetoni dhimbje dhe ënjtje në kyçe. Ndërsa është e rrallë, mjekët deklaruan se disa lloje të qelizave të kancerit të mushkërive prodhojnë hormone që hyjnë në qarkullimin e gjakut. Ata shpjeguan se këto hormone mund të shkaktojnë simptoma që duket se nuk lidhen me kancerin e mushkërive. Mjekët e quajnë këtë sindromë paraneoplastike dhe simptomat mund të përfshijnë: mpirje në gishtat e duarve ose këmbëve, dobësi e muskujve, përgjumje, dobësi, marramendje dhe konfuzion, ënjtje e gjirit tek meshkujt, mpiksje e gjakut.

Mjekët paralajmëruan gjithashtu se ekziston një lloj shumë i rrallë i kancerit të mushkërive që mund të rritet pikërisht në majë të mushkërive, i cili quhet një tumor Pancoasr. Shumica e njerëzve që kanë këtë lloj kanceri do të pësojnë dhimbje të forta të shpatullave ose dhimbje që përshkon krahun.

Këto tumore gjithashtu mund të shkaktojnë një sërë simptomash të quajtura sindroma e Hornerit. Njerëzit me këtë mund të përjetojnë një rënie ose dobësi të një qepalle ose mund të përjetojnë djersitje në njërën anë të fytyrës.

/rtsh.al/