RTSH 24 Live

Lifestyle

Si t'i bëni rrobat të zgjasin më gjatë

09/06/2023

Si t'i bëni rrobat të zgjasin më gjatë

Riciklimi dhe ripërdorimi i veshjeve ka qenë i zakonshëm gjatë gjithë epokave, por brezi ynë duket se i ka harruar këto teknika.

Por a mund t'i rimësojmë këto aftësi dhe t'i zbatojmë ato në garderobën tonë, për të zgjatur jetën e rrobave tona?

Të gjitha këshillat e paraqitura këtu kërkojnë njëfarë shkathtësie, nëse doni ta bëni vetë, ose ndihmën e një gjysheje apo të një rrobaqepësie.

Më poshtë disa sugjerime:

Rimodeloni rrobat

Riformësimi i rrobave të vjetra ka qenë një praktikë e zakonshme prej shekujsh, madje edhe në shoqërinë e lartë, dhe jo vetëm mes të varfërve, siç jemi mësuar të mendojmë. Gratë kontrollonin papafingo të gjyshes së tyre dhe gjenin fustane që ishin mbajtur në mënyrë perfekte për një brez ose më shumë, dhe më pas i çonin te rrobaqepësit e tyre për t'i rimodeluar në stilin e modës së kohës.

Përmirësimi dhe arnimi

Njëherë e një kohë, rrobat duheshin ndrequr, sepse pëlhurat ishin të pakta dhe njerëzit nuk kishin shumë para për të blerë të reja. Përveç kësaj, secili person kishte aftësi të tilla që mund të ndreqte rrobat e veta. Në ditët e sotme, zakoni i ndreqjes duhet të rikuperohet, të shkatërrohet me futjen e pret-a-porter. Në vend të kësaj, arnimet dhe ndreqja e rrobave duhet të vishen me krenari edhe sot.

Kreativiteti është çelësi

Veshje të ndryshme mund të vishen në mënyra të ndryshme, për raste dhe stinë të ndryshme. Kombinimi i aksesorëve të ndryshëm dhe pjesëve të ndryshme të veshjeve (për shembull, kombinimi i xhaketave të ndryshme me një fund mund të jetë shumë i dobishëm për të shmangur hedhjen e parakohshme të rrobave që janë ende krejtësisht të paprekura.

Dorëzimi i rrobave (të cilësisë së mirë)

Vitet e fundit, tregjet vintage, apo edhe aplikacionet e shitjes së veshjeve të përdorura, janë zgjeruar ngadalë. Kjo është një teknikë e shkëlqyer për arsye të ndryshme: para së gjithash, vintage rikthehet gjithmonë në modë dhe për këtë arsye të kesh disa veshje “antike” në gardërobë nuk dëmton kurrë. Së dyti, diçka që nuk ju pëlqen dhe nuk e vishni më mund të jetë një thesar i vërtetë për dikë tjetër, duke kursyer para, kohë dhe madje edhe materiale.

Këshilla për larjen

Shumë shpesh ne i hedhim gjërat në lavatriçe pa lexuar as etiketën e prodhuesit, e cila tregon edhe mënyrën e duhur të larjes. Në fakt, ato përmbajnë pothuajse gjithmonë sugjerime të vlefshme, të tilla si kthimi i veshjeve xhins dhe kadife nga brenda para larjes, larja e delikatesave vetëm në ujë të ftohtë ose mos përdorimi i tharëses.

Kujdesuni për atë që keni

Nëse shikon filma qoftë edhe vetëm nga Lufta e Dytë Botërore, për të mos u kthyer shumë prapa, vërehet menjëherë kujdesi me të cilin janë trajtuar rrobat. Ndër këshillat për t'i bërë rrobat të zgjasin më shumë është edhe ajo e trajtimit të rrobave tuaja me hir, delikatesë dhe kujdes. Vetëm për të dhënë disa shembuj: mos e hidhni pallton në karrigen ku macja fle; mos i vendosni këpucët e lagura para zjarrit në mënyrë që të thahen dhe të humbasin formën e tyre; sigurohuni që të mos ketë tenja dhe insekte të ngjashme në garderobë.

/rtsh.al/