RTSH 24 Live

Lifestyle

Shenjat paralajmëruese të syve që mund të zbulojnë probleme serioze shëndetësore

27/04/2023

Shenjat paralajmëruese të syve që mund të zbulojnë probleme serioze shëndetësore

Sytë mund të tregojnë praninë e problemeve serioze shëndetësore, të tilla si kolesteroli i lartë, goditjet në tru dhe anemia.

Diagnoza e saktë e hershme mund të bëjë dallimin në parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve. Të dini se si të njihni shenjat paralajmëruese të syve ju lejon të kujdeseni për shëndetin tuaj.

Sytë e verdhë

Nëse sklera, pjesa e bardhë e syrit, zverdhet, kjo mund të jetë shenjë e bilirubinës në gjak. Kjo mund të ketë disa shkaqe gurët në tëmth, infeksion të mëlçisë, apo edhe kancer.

Qepalla e poshtme shumë e lehtë

Nëse qepalla e poshtme, e cila duhet të ketë ngjyrë të kuqe/rozë, ka ngjyrë të çelur, mund të jetë shenjë e anemisë. Anemia, është më e zakonshme tek gratë, mund të shkaktohet nga mungesa e hekurit. Simptomat përfshijnë lodhje, palpitacione, gulçim dhe ndjenjë të fikëti. Anemia akute e mungesës së hekurit mund të shkaktojë kushte të tilla si dështimi i zemrës ose rrahjet e shpejta të zemrës.

Gunga të bardha ose të verdha pranë syve

Gunga të bardha ose të verdha pranë qepallave ose hundës, të quajtura depozita xanthelasma, mund të jenë një shenjë e kolesterolit të lartë. Nivelet e larta të kolesterolit mund të kufizojnë qarkullimin e gjakut në zemër dhe të shkaktojnë kushte të tilla si ngushtimi i arterieve (ateroskleroza) atak në zemër, sëmundje arteriale periferike (PAD), ataku ishemik kalimtar (TIA).

Vizioni i dëmtuar

Dëmtimi i shikimit mund të jetë një simptomë e një goditjeje (gjakderdhje në tru ose mungesë e gjakut që shkon në një pjesë të trurit). Kushtojini vëmendje të veçantë "vizionit të dyfishtë", i cili mund të shkaktohet nga lëvizjet e syve të pa sinkronizuara.

/rtsh.al/