RTSH 24 Live

Kuzhinë

Rëndësia e mëngjesit, gabime që mund të bëni pa e ditur

04/11/2023

Rëndësia e mëngjesit, gabime që mund të bëni pa e ditur

Mëngjesi është padyshim vakti më i rëndësishëm i ditës, sepse siguron energjinë e nevojshme për të përballuar ditën. Në të njëjtën kohë, ngrënia e një ushqimi të çekuilibruar, të varfër apo edhe anashkalimi i mëngjesit është një gabim.

Kjo edhe për shkak se rrit fenomenin e ngrënies së ushqimeve dhe pijeve me sheqer gjatë gjithë ditës, dhe sepse nxit disa sëmundje kardiovaskulare apo diabetin. Por edhe ata që hanë një mëngjes të bollshëm dhe të ekuilibruar mund të bëjnë disa gabime edhe pa e ditur.

Të mos hani mjaftueshëm në mëngjes është një gabim- Mos ngrënia e mjaftueshme në mëngjes na shtyn të rrisim marrjen e ushqimit në vaktet e tjera të ditës, gjë që është krejtësisht e pashëndetshme. Një vakt i bollshem në mëngjes, nga ana tjetër, ndez metabolizmin dhe na ndihmon të djegim më shumë kalori gjatë ditës. Kjo ndodh sepse mëngjesi na bën të ndihemi më të ngopur, redukton marrjen e përditshme të kalorive dhe përmirëson cilësinë e dietës sonë.

Duke ngrënë shumë shpejt- Të ngrënit shumë shpejt është një dukuri e zakonshme pothuajse në çdo vakt të ditës sonë dhe padyshim lidhet me ritmet që na imponon shoqëria. Ngrënia tepër e shpejtë në mëngjes mund të rrisë rrezikun e obezitetit sipas disa studimeve të fundit. Përveç kësaj, të ngrënit me një shpejtësi të moderuar gjithashtu zvogëlon urinë tonë më vonë.

Mos hani karbohidrate- Nuk është e nevojshme të hiqni dorë nga karbohidratet në mëngjes, por vetëm të vendosni se cilat dhe sa të hani. Karbohidratet komplekse, për shembull, na japin energji të vazhdueshme gjatë gjithë ditës. Këto përfshijnë, për shembull, tërshërën, frutat e freskëta, drithërat me pak sheqer ose drithëra të plota. Nga ana tjetër, karbohidratet e thjeshta duhet të shmangen.

Mos konsumoni yndyrë- Yndyrat e pangopura janë të mira për ju dhe nuk duhen anashkaluar. Për shembull, shtimi i arrave dhe farave në kos është një mënyrë e shkëlqyer për të konsumuar yndyrna ushqyese. Ose edhe duke përdorur gjalpë kikiriku të lyer me bukë integrale. Megjithatë, preferohet të reduktohen yndyrnat e ngopura (si gjalpi), të cilat mund të rrisin kolesterolin.

Pirja e lëngut të gabuar- Lëngu shpesh lidhet me të qenit ushqyes dhe i shëndetshëm, por në shumicën e rasteve nuk është kështu. Kjo është për shkak se prodhuesit vendosin aq shumë sheqer në pije, duke e bërë atë shumë më të dëmshme se shumë gjëra të tjera që konsiderohen të pashëndetshme. Në përgjithësi, është më mirë të preferoni frutat në vend të lëngjeve ka më shumë fibra, më pak sheqer dhe më pak kalori.

/rtsh.al/