RTSH 24 Live

Bota

Olaf Scholz: Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia është zvogëluar

08/12/2022

Olaf Scholz: Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia është zvogëluar

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka deklaruar se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore në konfliktin e Ukrainës është zvogëluar "për momentin". “Rusia ka ndaluar së kërcënuari se do të përdorë armë bërthamore në përgjigje të komunitetit ndërkombëtar që shënon një vijë të kuqe”, tha Scholz. Kancelari gjerman, tha se vizita e tij e fundit në Kinë kishte kontribuar në "ndalimin" e kërcënimit të përshkallëzimit bërthamor.

Ai tha se së bashku me presidentin kinez Xi Jinping kishin dakord se "armët bërthamore nuk duhet të përdoren" dhe se vendet e G20 e kishin riafirmuar këtë qëndrim menjëherë më pas. Komenti i kancelarit gjermane erdhi një ditë pasi presidenti Putin tha se rreziku i luftës bërthamore "po rritet".

Scholz trajtoi gjithashtu komentet e bëra nga presidenti francez Emmanuel Macron se do të ishte e nevojshme të jepeshin "garanci për sigurinë e saj për Rusinë, ditën që ajo të kthehet në tryezën" e negociatave. Pavarësisht vlerësimit të Scholz, se rreziku është ulur falë presionit perëndimor, SHBA kritikoi komentet e Putin, të cilat thanë se përbënin "bisedime të lira" dhe "tronditje bërthamore".

"Është e rrezikshme dhe bie ndesh me frymën e asaj deklarate që ka qenë në thelb të regjimit të mospërhapjes bërthamore që nga Lufta e Ftohtë," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

/rtsh.al/