RTSH 24 Live

Kosova

Gazetares ruse i ndalohet hyrja në Kosovë, Sveçla: Aslamova punon për shërbimin e intiligjencës ushtarake të Rusisë

06/08/2022

Gazetares ruse i ndalohet hyrja në Kosovë, Sveçla: Aslamova punon për shërbimin e intiligjencës ushtarake të Rusisë
Daria Aslamova

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, bëri të ditur se Daria Aslamovës, i është ndaluar hyrja si gazetare ruse në Kosovë, e cila, sipas tij, është provuar nga shumë shtete se ka qenë e angazhuar në spiunazh për llogari të intiligjencës ushtarake ruse. Sipas ministrit, tentimi i hyrjes së saj në Kosovë, nën mbulesën si gazetare, dëshmon qartë se ajo ka për qëllim destabilizimin e vendit.

"Sot, në pikë kalimin kufitar në veri të vendit është ndaluar Daria Aslamova. Shumë shtete e kanë vërtetuar se ajo ka qenë e angazhuar në spiunazh për inteligjencën ushtarake ruse dhe se ka vepruar në petkun e gazetares. E njëjta ka marrë pjesë edhe në luftimet në Ukrainë duke propaganduar mbi pushtimin rus ndaj Ukrainës. Autoritetet e Republikës së Kosovës kanë qenë në dijeni për veprimtarinë e saj por edhe se në disa shtete ajo e ka të ndaluar të hyjë për shkak të veprimtarisë së saj. Me këtë rast, ajo është ndaluar dhe po vazhdon angazhimi i akterëve përkatës deri në zbardhje të qëllimeve të saj. Theksojmë faktin se ajo tenton të hyjë në Republikën e Kosovës një javë pas tensioneve të shkaktuara nga strukturat kriminale në veri të vendit dhe në të njejtën ditë kur të njejtat struktura që orkestrohen nga Vuçiqi kanë shtënë rreth 10 herë drejt zyrtarëve tanë policor. Tentimi i saj për të hyrë në vendin tonë përveç që përkon me zhvillimet në veri të vendit, i dëshmon qartë lidhjet dhe propagandën ruse të cilës i është bashkuar tashmë Serbia dhe që kanë për qëllim destabilizimin e vendit tonë.",- shkuan ministri Sveçla.

/rtsh.al/