RTSH 24 Live

Lifestyle

FOTO/ Fshati i ndërtuar me gurë varresh

04/10/2022

FOTO/ Fshati i ndërtuar me gurë varresh

Në pamje të parë, Ami-dong duket si një fshat i zakonshëm brenda qytetit të Koresë së Jugut të Busanit, me shtëpi shumëngjyrëshe dhe rrugica të ngushta të vendosura përballë maleve të afërta. Por me një inspektim më të afërt, vizitorët mund të dallojnë një material ndërtimi të pazakontë të ngulitur në themelet e shtëpive, muret dhe shkallët e pjerrëta: gurët e varreve të gdhendura me karaktere japoneze.

Ami-dong, i quajtur edhe Fshati Kulturor i Varrit, u ndërtua gjatë Luftës Koreane, e cila shpërtheu në vitin 1950 pasi Koreja e Veriut pushtoi Jugun. Konflikti zhvendosi një numër masiv njerëzish në të gjithë Gadishullin Korean, duke përfshirë më shumë se 640,000 koreano-veriorë.

Busan u bë një kryeqytet i përkohshëm i kohës së luftës, me forcat e OKB-së që ndërtuan një perimetër rreth qytetit. Siguria e tij relative, dhe reputacioni i tij si një mbrojtje e rrallë kundër ushtrisë së Veriut, e bëri Busan një "qytet të madh refugjatësh dhe bastionin e fundit të fuqisë kombëtare.

Por të sapoardhurit e gjetën veten me një problem: gjetjen e një vendi për të jetuar. Hapësira dhe burimet ishin të pakta me Busan të shtrirë në kufijtë e tij për të akomoduar fluksin.

Disa e gjetën përgjigjen e tyre në Ami-dong, një krematorium dhe varrezë që shtrihej në rrëzë të maleve rrotulluese të Busanit , të ndërtuara gjatë pushtimit japonez të Koresë nga viti 1910 deri në 1945.  Gurët e varreve mbanin emrat, ditëlindjet dhe datat e vdekjes së të ndjerit.

Duke ecur nëpër fshat, gurët e varreve mund të dallohen nën pragjet e dyerve dhe shkallëve, dhe në qoshet e mureve prej guri./ CNN

/rtsh.al/