RTSH 24 Live

Kosova

Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëron familjet e personelit qeveritar që të largohen nga Bjellorusia

01/02/2022

Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëron familjet e personelit qeveritar që të largohen nga Bjellorusia
 

Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi të hënën anëtarët e familjeve të punonjësve në Ambasadën e SHBA-së në Bjellorusi që të largoheshin nga vendi dhe paralajmëroi qytetarët amerikanë të mos udhëtojnë atje për shkak të një "ndërtimi të pazakontë dhe shqetësues ushtarak rus" përgjatë kufirit të Bjellorusisë me Ukrainën.

Zhvillimet vijnë pasi zyrtarët amerikanë paralajmërojnë se Rusia mund të kryejë një pushtim të madh të Ukrainës, duke përfshirë edhe Bjellorusinë fqinje. Në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën, ambasadorja e SHBA në OKB Linda Thomas-Greenfield tha se SHBA kishte parë prova se Moska synon të grumbullojë më shumë se 30,000 trupa në kufirin Bjellorusi-Ukrainë deri në fillim të shkurtit dhe se 5,000 trupa ishin tashmë atje.
 
Në një këshillë të përditësuar udhëtimi të lëshuar të hënën, Departamenti i Shtetit tha se "për shkak të një rritjeje të aktivitetit ushtarak të pazakontë dhe shqetësues rus pranë kufirit me Ukrainën, qytetarët amerikanë që ndodhen ose mendojnë të udhëtojnë në Bjellorusi duhet të jenë të vetëdijshëm se situata është e paparashikueshme dhe atje është rritur tensioni në rajon”.
 
"Duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë e shtuar të situatës, qytetarët amerikanë këshillohen fuqimisht të mos udhëtojnë në Bjellorusi," tha këshillimi, duke shtuar se "aftësia e qeverisë amerikane për të ofruar shërbime rutinë ose emergjente për qytetarët amerikanë në Bjellorusi është tashmë shumë e kufizuar për shkak të qeverisë bjelloruse. kufizime në personelin e Ambasadës Amerikane”.
 
Javën e kaluar, në një veprim të kritikuar nga qeveria ukrainase, Departamenti i Shtetit autorizoi largimin e punonjësve të qeverisë amerikane nga Ambasada e SHBA në Kiev dhe urdhëroi largimin e anëtarëve të familjes atje "për shkak të kërcënimit të vazhdueshëm të veprimit ushtarak rus".
 
SHBA ka një prani të kufizuar diplomatike në Bjellorusi për shkak të kufizimeve të vendosura nga qeveria e liderit të fortë Alexander Lukashenko. Gushtin e kaluar, qeveria bjelloruse i tha Ambasadës së SHBA-së në Minsk që të zvogëlonte numrin e stafit në pesë dhe në tetor ajo e detyroi ambasadën të mbyllte zyrat e saj të Diplomacisë Publike dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe të pushonte nga puna më shumë se 20 personel bjellorus nga nëntori. 20. Ambasadorja e SHBA në Bjellorusi, Julie Fisher, është detyruar të shërbejë në Lituaninë fqinje./CNN