RTSH 24 Live

Amerika

Biden: SHBA do të përgjigjet me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën

03/01/2022

Biden: SHBA do të përgjigjet me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën

Presidenti Joe Biden tha se SHBA dhe aleatët e tyre do të “përgjigjen me vendosmëri” nëse Rusia pushton më tej Ukrainën, gjatë një telefonatë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Presidenti Biden e ka bërë të qartë se SHBA dhe aleatët dhe partnerët e tyre do të përgjigjen me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën”, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Biden ripohoi gjithashtu përkushtimin e Uashingtonit për “sovranitetin dhe integritetin territorial” të Ukrainës dhe për parimin “asgjë për ju pa ju”, thuhet në deklaratë.

Presidenti i SHBA shprehu gjithashtu mbështetjen për masat për të lehtësuar tensionet në rajonin separatist të Donbasit të Ukrainës dhe “diplomacinë aktive për të çuar përpara zbatimin e marrëveshjeve të Minskut” në mbështetje të të ashtuquajturit formati Normandisë, një seri bisedimesh që synojnë arritjen e paqes në Ukrainën Lindore.

“Ne e vlerësojmë mbështetjen e palëkundur të Ukrainës”, shkroi Zelensky në një postim në Twitter pas bisedimeve.

“Intervista e parë ndërkombëtare e vitit me Biden tregon natyrën e veçantë të marrëdhënieve tona,” tha Zelenky, duke shtuar se veprimet e përbashkëta u diskutuan gjithashtu për të ruajtur paqen në Evropë, për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm, reformat dhe “deoligarkizimin”.

Të enjten e shkuar, presidenti Biden foli në telefon me presidentin rus Vladimir Putin për gati një orë, duke trajtuar konfliktin në Ukrainë, ndër temat e tjera kryesore.