RTSH 24 Live

Teknologji

Avioni supersonik që mund t'ju çojë nga Nju Jorku në Tokio për një orë

03/05/2023

Avioni supersonik që mund t'ju çojë nga Nju Jorku në Tokio për një orë

Një kompani ka zbuluar pamjet e para të avionit të saj të ri supersonik, i cili pretendon se mund të fluturojë nga Nju Jorku në Tokio në një orë.

Avioni, nga Venus Aerospace dhe i quajtur Stargazer, mund të godasë një shpejtësi maksimale prej 6,905.42 mph, e njohur edhe si 9 Mach.

Fuqia vjen nga një motor me shpërthim rrotullues që rrotullohet me 20,000 rrotullime në sekondë, por ai do të ngrihet duke përdorur motorë reaktivë konvencionalë.

Avioni është zhvilluar së bashku me objektin më të lartë të fluturimit njerëzor të NASA-s në hapësirë.

Ekipi pas tij ka studiuar të dhënat nga programi Space Shuttle i agjencisë amerikane të hapësirës.

Megjithatë, në ketë avion supersonik do të ketë vend vetëm për 12 pasagjerë, kështu që çmimet e biletave parashikohen të jenë mjaft të larta citon The Sun.

/rtsh.al./