RTSH 24 Live

Teknologji

Astronomët paralajmërojnë se sateliti më i madh i komunikimit në botë po kthehet në kërcënim

06/12/2022

Astronomët paralajmërojnë se sateliti më i madh i komunikimit në botë po kthehet në kërcënim

Një satelit i ri gjigant i komunikimit që shkëlqen pothuajse të gjithë yjet po errëson pamjet e teleskopëve të universit, paralajmërojnë shkencëtarët.

Përfaqësuesit e Unionit Ndërkombëtar Astronomik , "Kulla e telefonave celularë" masive rreth orbitës, e njohur si BlueWalker 3, po krijon ndërhyrje të dukshme dhe të padukshme që mund të "pengojnë rëndë përparimin në kuptimin tonë të kozmosit" thuhet në një deklaratë.

BlueWalker 3 është një antenë prototip që është projektuar dhe ndërtuar nga kompania e komunikimit me bazë në Teksas AST Space Mobile. Sateliti u nis në orbitën e ulët të Tokës më 10 shtator dhe shpalosi rrjetin e tij masiv të komunikimit më 14 nëntor, raportoi Live Science Space.

Pjata e ngjashme me pasqyrën ka një sipërfaqe prej rreth 693 metra katrorë duke e bërë atë grupin më të madh të komunikimeve komerciale të lëshuar ndonjëherë në orbitë.

Sateliti i madh nuk po bllokon vetëm pamjet optike të universit nga teleskopët por IAU paralajmëron gjithashtu se sinjalet e telefonave celularë të emetuar nga satelitët e komunikimit mund të krijojnë ndërhyrje të konsiderueshme edhe për teleskopët radio.

"Këta transmetues nuk i nënshtrohen të njëjtave kufizime të zonës së qetë të radios si rrjetet celulare me bazë tokësore kanë potencialin të ndikojnë rëndë në kërkimin e radioastronomisë," shkruajnë përfaqësuesit e IAU.

"BlueWalker 3 është një ndryshim i madh në çështjen e satelitit të konstelacionit dhe duhet të na japë të gjithëve arsye për të ndaluar," tha në një deklaratë Piero Benvenuti drejtor i IAU (International Astronomical Union).

/rtsh.al/