RTSH 24 Live

Teknologji

Apple në Mumbai: Tim Cook inauguron dyqanin e parë në Indi

18/04/2023

Apple në Mumbai: Tim Cook inauguron dyqanin e parë në Indi

Shefi Ekzekutiv i Apple Tim Cook ka lançuar dyqanin e parë të kompanisë në Indi të martën, në kryeqytetin financiar Mumbai, njofton BBC .

Ai gjithashtu do të marrë pjesë në hapjen e një dyqani të dytë në kryeqytetin Delhi të enjten.

Deri më tani, produktet e Apple kanë qenë të disponueshme në Indi ose në internet ose përmes një rrjeti të gjerë rishitësish.

Të hënën, Cook shkroi në Twitter se ai "mezi pret të mirëpresë" klientët në dyqanin e ri në Mumbai.

Më herët gjatë ditës, Apple u kishte dhënë disa blogerëve dhe analistëve një pamje paraprake të dyqanit, i cili ndodhet në një lagje luksoze të qytetit. Dizajni i dyqanit është frymëzuar nga taksitë zi-verdhë që janë kudo në Mumbai.

Raportet thonë se qindra njerëz pritet të vizitojnë dyqanin të martën.

Dyqanet e reja vijnë në një kohë kur Apple po përpiqet të thellojë shtytjen e saj me pakicë në Indi, tregu i dytë më i madh në botë i smartfonëve. iPhone është ende një produkt aspirativ në tregun indian të ndjeshëm ndaj çmimeve, ku më shumë se 95% e telefonave inteligjentë funksionojnë në platformën Android të Google.

India po rritet gjithashtu si një bazë prodhuese për iPhone pasi Apple diversifikon zinxhirët e saj të furnizimit larg Kinës. India tani përbën 5% të prodhimit total të iPhone.

Por ekspertët thonë se ndërsa dyqanet janë një strategji e rëndësishme e markës, ato nuk do të kenë një ndikim të menjëhershëm në shitjet e Apple në Indi. Të tjerë, megjithatë, kanë theksuar se është një kohë e mirë që Apple të investojë në tregun në rritje të "smartphone premium" të Indisë - që i referohet celularëve që kushtojnë 40,000 rupi (451 £; 558 dollarë) ose më shumë.

Apple është përpjekur prej kohësh të hapë dyqane fizike me pakicë në Indi. Planet e saj origjinale për vitin 2021 u rrëzuan për shkak të pandemisë Covid-19.

Ky është udhëtimi i parë i zotit Cook në Indi në shtatë vjet - CEO i Apple e vizitoi për herë të fundit në vitin 2016, kur gjigandi i teknologjisë sapo kishte filluar të zgjeronte operacionet në vend.

Të hënën, ai ndau një foto të tij duke ngrënë një vada pav - një meze të lehtë indiane - me aktoren e Bollywood-it Madhuri Dixit.

Raportet thonë se Cook pritet të takohet gjithashtu me kryeministrin Narendra Modi dhe zëvendësministrin e IT Rajeev Chandrasekhar si pjesë e vizitës së tij. Nuk kishte asnjë njoftim zyrtar nga zyra e z. Modi në lidhje me këtë.

BBC News India tani është në YouTube. Klikoni këtu për t'u abonuar dhe për të parë dokumentarët, shpjeguesit dhe veçoritë tona.

 

( Sipas BBC )