RTSH 24 Live

Bota

“Edhe sistemet më të sofistikuara të mbrojtjes ajrore s’do ta zbulojnë dot në qiell”, SHBA tregon bombarduesin e ri bërthamor

03/12/2022

“Edhe sistemet më të sofistikuara të mbrojtjes ajrore s’do ta zbulojnë dot në qiell”, SHBA tregon bombarduesin e ri bërthamor

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë zbuluar bombarduesin më të ri bërthamor, B-21, i cili gradualisht do të zëvendësojë avionët e parë të fluturuar në Luftën e Ftohtë.

Bombarduesi, i parë i ri në 30 vjet, kushton afro 700 milionë dollarë dhe mund të mbajë armë bërthamore dhe konvencionale. Siç pritej, detajet specifike të avionit mbeten të fshehura.

Por Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Lloyd Austin tha se ishte "një testament i avantazheve të qëndrueshme të Amerikës në inovacion". B-21 Raider u zbulua gjatë një ceremonie të premten në objektin e prodhuesit Northrop Grumman në Kaliforni.

Austin tha se avioni do të ofrojë përparime të rëndësishme mbi bombarduesit ekzistues në flotën amerikane, duke deklaruar se "edhe sistemet më të sofistikuara të mbrojtjes ajrore do të luftojnë për të zbuluar B-21 në qiell". Fluturimi i parë me një B-21 pritet të bëhet vitin e ardhshëm./ BBC

/rtsh.al/