RTSH 24 Live

Bota

Orban i Hungarisë zgjeron kompetencat e emergjencës, tregon Ukrainën

25/05/2022

Orban i Hungarisë zgjeron kompetencat e emergjencës, tregon Ukrainën

Kryeministri Viktor Orban shpalli një "gjendje rreziku" në Hungari për luftën në Ukrainë, duke e lejuar atë të mbajë kompetencat emergjente që qeveria e tij pretendonte fillimisht për pandeminë COVID. Qeveria hungareze miratoi të martën një amendament kushtetues duke i dhënë kryeministrit Viktor Orban kompetencat emergjente. me masat e para që do të shpallen të mërkurën, shkruan Deutche Welle.

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se zgjerimi i kompetencave emergjente do t'i lejonte qeverisë të  “mbronte Hungarinë dhe familjet hungareze”.

Zyrtarët hungarezë përmendën sulmin rus ndaj Ukrainës si arsyen e lëvizjes, e cila në mënyrë efektive zgjat gjendjen e jashtëzakonshme pandemike që do të përfundojë në fund të majit.

Në një video të postuar në mediat sociale, Orban tha se lufta në Ukrainë përbën "një kërcënim të vazhdueshëm për Hungarinë" dhe se "po vinte në rrezik sigurinë tonë fizike dhe po kërcënonte sigurinë energjetike dhe financiare të ekonomisë dhe familjeve tona".

Si rezultat i kësaj, Orban tha se një "gjendje rreziku" do të hynte në fuqi, e cila do t'i lejonte qeverisë "të mbronte familjet hungareze dhe hungareze me çdo mjet të mundshëm".

Amendamenti do të lejojë Orban të vazhdojë të qeverisë me dekret dhe lejon që ligjet të pezullohen pa mbikëqyrje parlamentare.

Një masë e ngjashme që i jep Orban kompetencat e urgjencës për shkak të pandemisë COVID-19 u vendos fillimisht në mars 2020, më pas u hoq në qershor të të njëjtit vit përpara se të kthehej në nëntor 2020.

OJQ-ja hungareze e të drejtave të njeriut, Unioni Hungarez i Lirive Civile, ka kritikuar zgjerimin e kompetencave emergjente.

"Do të bëhet normalja e re, e cila do të kërcënojë të drejtat themelore të të gjithëve ne dhe sundimi me dekret do të zvogëlojë më tej rëndësinë e Parlamentit," tha aktivistja Emese Pasztor në një deklaratë.

Orban, një aleat i vjetër i presidentit rus Vladimir Putin, ka deklaruar se Hungaria duhet të qëndrojë neutrale dhe të mbajë lidhjet e saj të ngushta ekonomike me Moskën, duke përfshirë vazhdimin e importit të gazit dhe naftës ruse.

Edhe pse ai ka mbështetur një vendim të BE-së për të dërguar armë në Ukrainë, ai ka refuzuar lejimin e dërgimit të armëve nga territori hungarez, duke thënë se një veprim i tillë mund të përbëjë një rrezik sigurie.

Putin ishte gjithashtu ndër të parët që uroi udhëheqësin hungarez kur ai u rizgjodh për një mandat të katërt radhazi në detyrë në prill. ( Sipas Deutche Welle