RTSH 24 Live

Bota

Delegacionet e Suedisë dhe Finlandës në Turqi për bisedimet e NATO-s

25/05/2022

Delegacionet e Suedisë dhe Finlandës në Turqi për bisedimet e NATO-s

Delegacionet nga Suedia dhe Finlanda ishin planifikuar të mërkurën të zhvillonin bisedime në Ankara me zyrtarë të lartë turq, në një përpjekje për të kapërcyer kundërshtimet e Turqisë ndaj ofertave të tyre historike për t'u bashkuar me aleancën e NATO-s, njofton Associated Press.

Suedia dhe Finlanda paraqitën aplikacionet e tyre me shkrim për t'u bashkuar me NATO-n javën e kaluar, në një lëvizje që shënon një nga pasojat më të mëdha gjeopolitike të luftës së Rusisë në Ukrainë – dhe që mund të rishkruajë hartën e sigurisë së Evropës.

Turqia ka thënë se kundërshton anëtarësimin e dy vendeve nordike në aleancën ushtarake, duke përmendur ankesat me mbështetjen e perceptuar të Suedisë - dhe në një masë më të vogël të Finlandës - për Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK, dhe entitete të tjera që Turqia i sheh si kërcënim për sigurinë. Ai gjithashtu i akuzon të dy për vendosjen e kufizimeve të eksportit të armëve ndaj Turqisë dhe refuzimin e ekstradimit të "terroristëve" të dyshuar.

Kundërshtimet e Turqisë kanë zbehur shpresat e Stokholmit dhe Helsinkit për anëtarësimin e tyre të shpejtë në NATO në mes të pushtimit rus të Ukrainës dhe vë në rrezik besueshmërinë e aleancës transatlantike. Të 30 anëtarët e NATO-s duhet të bien dakord për të pranuar anëtarë të rinj.

Delegacionet suedeze dhe finlandeze janë gati të shqyrtojnë ankesat e Turqisë me Ibrahim Kalin, zëdhënësin e Presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe zëvendësministrin e Jashtëm turk Sedat Onal. Delegacioni suedez do të kryesohej nga sekretari i shtetit Oscar Stenström ndërsa Jukka Salovaara, nënsekretarja e Ministrisë së Jashtme, do të kryesonte delegacionin finlandez, thanë zyrtarët turq.

PKK, e cila renditet si një organizatë terroriste nga disa prej aleatëve të Turqisë, ka zhvilluar një kryengritje dekadash kundër Turqisë, një konflikt që ka kushtuar jetën e dhjetëra mijëra njerëzve.

Turqia këtë javë renditi pesë "garanci konkrete" që kërkon nga Suedia, duke përfshirë atë që tha se ishte "përfundimi i mbështetjes politike për terrorizmin", "eliminimi i burimit të financimit të terrorizmit" dhe "ndërprerja e mbështetjes së armëve" për ndaloi PKK-në dhe një grup milicie kurde siriane të lidhur me të. Kërkesat kërkonin gjithashtu heqjen e sanksioneve të armëve kundër Turqisë dhe bashkëpunimin global kundër terrorizmit.

Turqia tha se ka kërkuar ekstradimin e militantëve kurdë dhe të dyshuarve të tjerë që nga viti 2017, por nuk ka marrë një përgjigje pozitive nga Stokholmi. Ndër të tjera, Ankaraja pretendoi se Suedia kishte vendosur të sigurojë 376 milionë dollarë për të mbështetur militantët kurdë në vitin 2023 dhe se u kishte ofruar atyre pajisje ushtarake, duke përfshirë armë antitank dhe dronë.

Suedia ka mohuar se po ofronte ndonjë "ndihmë financiare ose mbështetje ushtarake" për grupet ose entitetet kurde në Siri.

“Suedia është një donator i madh humanitar për krizën në Siri përmes alokimeve globale për aktorët humanitarë”, tha Ministrja e Jashtme Ann Linde për gazetën Aftonbladet.

"Bashkëpunimi në Sirinë verilindore kryhet kryesisht përmes Kombeve të Bashkuara dhe organizatave ndërkombëtare," tha ajo. “Suedia nuk ofron mbështetje të synuar për kurdët sirianë apo për strukturat politike apo ushtarake në Sirinë verilindore, por popullsia në këto zona, natyrisht, po merr pjesë në projektet e ndihmës.” (Sipas Associated Press