RTSH 24 Live

Kuriozitete

Ajsbergu më i madh në botë në lëvizje pas 30 vitesh

24/11/2023

Ajsbergu më i madh në botë në lëvizje pas 30 vitesh

Ajsbergu, i quajtur A23a,  më i madhi në botë ka lëvizur pas më shumë se 30 vjetësh. Ai u nda nga vija bregdetare e Antarktikut në vitin 1986 duke u ulur në Detin weddell dhe duke u bërë një ishull akulli.

Me një sipërfaqe pothuajse 4,000 km katror (1,500 milje katrore) dhe 310 metra i gjatë është më shumë se dyfishi i madhësisë së Londrës së Madhe.

Vitin e kaluar është parë duke lëvizur me shpejtësi dhe berg ndërsa tani duket se është gati të derdhet përtej ujërave të Antarktidës.

A23a ishte pjesë e një shpërthimi masiv të bergëve nga rafti i akullit Filchner i Kontinentit të Bardhë.

Shkencëtarët do të ndjekin nga afër lëvizjen e A23a./CNN

/rtsh.al/