RTSH 24 Live

Greqi

Greqia forcon masat ndaj të pavaksinuarve, nuk hyn më në punë testi negativ

19/11/2021

Greqia forcon masat ndaj të pavaksinuarve, nuk hyn më në punë testi negativ

“Kthejini shpinën frikës dhe çdo sharlatani që për t’u bërë i rëndësishëm tregton injorancën. Vaksinohuni”.

Me këtë fjali iu drejtua mbrëmë popullit të tij kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis teksa shpalli 5 masa shtesë në luftën kundër pandemisë.

Duke nisur nga e hëna, asnjë qytetar i pavaksinuar nuk do mund të hyjë në ambiente të mbyllura shërbimesh përjashto hotelerinë. Nuk do pranohet as testi negativ. Certifikata e vaksinimit për moshat mbi 60 vjeç përfundon pas 7 muajve dhe pastaj duhet të marrin dozën përforcuese.

Orët e punës do zgjerohen në sektorët publike dhe private për të shmangur mbipopullimin. Së katërti, inspektimet do të shtohen për respektimin e masave dhe pika e fundit është zgjerimi i flotës së mjekëve për t’u përballur me situatën.