RTSH 24 Live

Libra

Tiranë, "Javën e Kulturës Kosovare" përkujtohet poeti kosovar Ali Podrimja

Tiranë, "Javën e Kulturës Kosovare" përkujtohet poeti kosovar Ali Podrimja

Në "Javën e Kulturës Kosovare", në mjediset e Qendrës Kombëtare e Librit dhe Leximit, u organizua takimi letrar “Poezia e Podrimjes”,

Panairi i Librit, Kadare: Jam duke shkruar sërish !

Panairi i Librit, Kadare: Jam duke shkruar sërish !

Pas 4 vitesh mungesë, Panairin e Librit në edicionin e 25-të jubilar, e nderoi edhe prezenca e gjeniut të letrave shqipe, Ismail Kadare, së

Çelet Panairi i 25-të i Librit në Tiranë! Veliaj: Libri është ushqim për shpirtin dhe mendjen, largohuni nga kafenetë

Çelet Panairi i 25-të i Librit në Tiranë! Veliaj: Libri është ushqim për shpirtin dhe mendjen, largohuni nga kafenetë

Edicioni i 25-të i Panairit të Librit u çel të mërkurën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Ai konsiderohet ngjarja

Fuga sjell krijimin e fundit  mbi totalitarizmin si koncept në shoqërinë shqiptare

Fuga sjell krijimin e fundit  mbi totalitarizmin si koncept në shoqërinë shqiptare

Në një mënyrë krejt origjinale prof. dr. Artan Fuga prezantoi për kolegët, miqtë dhe publikun e zgjedhur botimin e tij më

Libri i princit Harry në treg nga 1 janari, “Spare” tregon lojën e pushtetit brënda Buckingham Palace

Libri i princit Harry në treg nga 1 janari, “Spare” tregon lojën e pushtetit brënda Buckingham Palace

  Libri në lidhje me kujtimet e Dukës së Suseksit, do publikohet më datë 10 janar, u shpreh shtëpia botuese Penguin Random.  Libri

Annie Ernaux merr çmimin Nobel në Letërsi

Annie Ernaux merr çmimin Nobel në Letërsi

Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux mori çmimin Nobel për Letërsinë. ”Shkrimtarja 82-vjeçare shpërblehet për guximin

“Magjia e fjalës”, shkrimtari Halil Rama publikon librin e tij të 20-të

“Magjia e fjalës”, shkrimtari Halil Rama publikon librin e tij të 20-të

Publicisti dhe shkrimtari i njohur Halil Rama promovoi këtë të martë librin e tij më të fundit. “Magjia e Fjalës”

"Fetullah Gulen, një jetë në shërbim", ditëhijet e një filozofi

"Fetullah Gulen, një jetë në shërbim", ditëhijet e një filozofi

Historiani dhe studiuesi amerikan për çështjet fetare Xhon Pal mblodhi në Tiranë miq e dashamirë të librit në promovimin

Kujtohet Drita Agolli, në 95 vjetorin e saj ribotohet libri autobiografik “I paemri”

Kujtohet Drita Agolli, në 95 vjetorin e saj ribotohet libri autobiografik “I paemri”

Në siparin e aktiviteteve të ndryshme këtë të enjte Universiteti i Arteve përkujtoi një artiste shumë dimensionale Drita

Dy libra me poezi nga Zize Pepshi

Dy libra me poezi nga Zize Pepshi

Poetja me një karrierë mbi 35-vjeçare nga Peja, Zize Pepshi promovoi këtë të shtunë në Shkodër dy nga librat e saj

Osmani pranon letrat kredenciale nga Hovenier, ambasadori amerikan flet shqip: I lumtur që jam këtu

Osmani pranon letrat kredenciale nga Hovenier, ambasadori amerikan flet shqip: I lumtur që jam këtu

Jeff Hovenier ka nisur zyrtarisht detyrën si ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë. Presidentja e Kosovës Vjosa

"Çamëria një zë që duhet dëgjuar", një libër i ri për çështjen çame

"Çamëria një zë që duhet dëgjuar", një libër i ri për çështjen çame

"Çamëria një zë që duhet dëgjuar", është botimi i ri që ka mbledhur në Panairin e 24 të librit çamët

“Kode nën lëkurë” është botimi i tretë i autores Anila Varfi i sjellë në prozë dhe poezi.

“Kode nën lëkurë” është botimi i tretë i autores Anila Varfi i sjellë në prozë dhe poezi.

Në ditën e dytë të panairit të librit poetja e njohur Anila Varfi prezanton botimin e saj të tretë me poezi dhe prozë. Një

"Hoxha i madh i Radomirës", vepra dhe kontributi i Mulla Vehbi Feratit vjen në librin e Hasan Domit

"Hoxha i madh i Radomirës", vepra dhe kontributi i Mulla Vehbi Feratit vjen në librin e Hasan Domit

Vepra dhe kontributi i intelektualit Mullah Vehbi Feratit vazhdon edhe pse 141 vite nga lindja e tij, të bëjë krenarë zonën e Radomirës,

“Saga përtej Atlantikut”, një libër që reflekton mbi çështjet që përballet shoqëria shqiptare

“Saga përtej Atlantikut”, një libër që reflekton mbi çështjet që përballet shoqëria shqiptare

Një nga zërat më të njohur të Radio Tiranës në mesin e viteve '90, gazetari dhe publicisti i problemeve bujqësore, Shefqet

“Gjithçka që ke”, shkrimtari Enkelejd Lamaj sjell një roman thriller tronditës

“Gjithçka që ke”, shkrimtari Enkelejd Lamaj sjell një roman thriller tronditës

Tirana nuk e ka pasur kurrë më parë një vrasës serial. Tani e ka! E quajnë "Flutura e Zezë”. Më tepër për

Teknologjitë e reja, në ndihmë të bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën e botimeve

Teknologjitë e reja, në ndihmë të bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën e botimeve

Panairi i 28-të Ndërkombëtar i Librit i Pekinit do të zhvillohet nga 14 deri më 18 shtator, paralelisht në mënyrë reale

Përkujtohet shkrimtari Sulejman Krasniqi

Përkujtohet shkrimtari Sulejman Krasniqi

Kanë kaluar 10 vite nga koha kur shkrimtari Sulejman Krasniqi u nda nga jeta. Në këtë përvjetor, Muzeu Kombëtar i Përgjimeve ″Shtëpia

“Suzana Biçaku Maliqi: Gjineshtra në vullkanin e kuq”

“Suzana Biçaku Maliqi: Gjineshtra në vullkanin e kuq”

Fisnikëria dhe buzëqeshja rinore, janë dy elementë që karakterizojnë Suzanën, personazhin që rrëfen për jetën

Përkthyesi që u burgos për Dostojevskin, përkujtohet disidenti Islam Spahiu

Përkthyesi që u burgos për Dostojevskin, përkujtohet disidenti Islam Spahiu

U lind në vitin 1931... E donte përparimin e të bukurën. Iu përkushtua pikturës, e kur mendoi se do arrinte Leningradin përmes

Botohet vepra e plotë e dramaturgut shqiptar Et'hem Haxhiademit

Botohet vepra e plotë e dramaturgut shqiptar Et'hem Haxhiademit

Nxirret nga pluhuri i harresës vepra e plotë e dramaturgut shqiptar Ethem Haxhiademit. E gjithë krijimtaria e tij, e cila përbëhet nga 9

"Mbyllur për pushime",  Dr. Stefan Çapaliku sjell një roman për fatet njerëzore në 1943-1944

"Mbyllur për pushime", Dr. Stefan Çapaliku sjell një roman për fatet njerëzore në 1943-1944

Shkrimtari shkodran Stefan Çapaliku ka promovuar në Elbasan librin e tij më të fundit "Mbyllur për pushime". Në roman ngjarjet ndodhin

"Me Moikomin" nga Enver Kushi, në 1-vjetorin e vdekjes promovohet libri me ditar, letra dhe shkrime

"Me Moikomin" nga Enver Kushi, në 1-vjetorin e vdekjes promovohet libri me ditar, letra dhe shkrime

"Me Moikomin" është libri me ditar, letra, shkrime të Mokoim Zeqos edhe në ditët e tij të fundit të jetës, me autor Enver

Valentina Leskaj promovon librin “Politika si ide”

Valentina Leskaj promovon librin “Politika si ide”

“Politika si ide”, libri i ish-politikanes Valentina Leskaj, u promovua mes miqsh dhe kolegësh të saj. Ky libër është fryti