RTSH 24 Live

Libra

"Hoxha i madh i Radomirës", vepra dhe kontributi i Mulla Vehbi Feratit vjen në librin e Hasan Domit

"Hoxha i madh i Radomirës", vepra dhe kontributi i Mulla Vehbi Feratit vjen në librin e Hasan Domit

Vepra dhe kontributi i intelektualit Mullah Vehbi Feratit vazhdon edhe pse 141 vite nga lindja e tij, të bëjë krenarë zonën e Radomirës,

“Saga përtej Atlantikut”, një libër që reflekton mbi çështjet që përballet shoqëria shqiptare

“Saga përtej Atlantikut”, një libër që reflekton mbi çështjet që përballet shoqëria shqiptare

Një nga zërat më të njohur të Radio Tiranës në mesin e viteve '90, gazetari dhe publicisti i problemeve bujqësore, Shefqet

“Gjithçka që ke”, shkrimtari Enkelejd Lamaj sjell një roman thriller tronditës

“Gjithçka që ke”, shkrimtari Enkelejd Lamaj sjell një roman thriller tronditës

Tirana nuk e ka pasur kurrë më parë një vrasës serial. Tani e ka! E quajnë "Flutura e Zezë”. Më tepër për

Teknologjitë e reja, në ndihmë të bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën e botimeve

Teknologjitë e reja, në ndihmë të bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën e botimeve

Panairi i 28-të Ndërkombëtar i Librit i Pekinit do të zhvillohet nga 14 deri më 18 shtator, paralelisht në mënyrë reale

Përkujtohet shkrimtari Sulejman Krasniqi

Përkujtohet shkrimtari Sulejman Krasniqi

Kanë kaluar 10 vite nga koha kur shkrimtari Sulejman Krasniqi u nda nga jeta. Në këtë përvjetor, Muzeu Kombëtar i Përgjimeve ″Shtëpia

“Suzana Biçaku Maliqi: Gjineshtra në vullkanin e kuq”

“Suzana Biçaku Maliqi: Gjineshtra në vullkanin e kuq”

Fisnikëria dhe buzëqeshja rinore, janë dy elementë që karakterizojnë Suzanën, personazhin që rrëfen për jetën

Përkthyesi që u burgos për Dostojevskin, përkujtohet disidenti Islam Spahiu

Përkthyesi që u burgos për Dostojevskin, përkujtohet disidenti Islam Spahiu

U lind në vitin 1931... E donte përparimin e të bukurën. Iu përkushtua pikturës, e kur mendoi se do arrinte Leningradin përmes

Botohet vepra e plotë e dramaturgut shqiptar Et'hem Haxhiademit

Botohet vepra e plotë e dramaturgut shqiptar Et'hem Haxhiademit

Nxirret nga pluhuri i harresës vepra e plotë e dramaturgut shqiptar Ethem Haxhiademit. E gjithë krijimtaria e tij, e cila përbëhet nga 9

"Mbyllur për pushime",  Dr. Stefan Çapaliku sjell një roman për fatet njerëzore në 1943-1944

"Mbyllur për pushime", Dr. Stefan Çapaliku sjell një roman për fatet njerëzore në 1943-1944

Shkrimtari shkodran Stefan Çapaliku ka promovuar në Elbasan librin e tij më të fundit "Mbyllur për pushime". Në roman ngjarjet ndodhin

"Me Moikomin" nga Enver Kushi, në 1-vjetorin e vdekjes promovohet libri me ditar, letra dhe shkrime

"Me Moikomin" nga Enver Kushi, në 1-vjetorin e vdekjes promovohet libri me ditar, letra dhe shkrime

"Me Moikomin" është libri me ditar, letra, shkrime të Mokoim Zeqos edhe në ditët e tij të fundit të jetës, me autor Enver

Valentina Leskaj promovon librin “Politika si ide”

Valentina Leskaj promovon librin “Politika si ide”

“Politika si ide”, libri i ish-politikanes Valentina Leskaj, u promovua mes miqsh dhe kolegësh të saj. Ky libër është fryti

Sfida e autorëve të rinj në Shqipëri

Sfida e autorëve të rinj në Shqipëri

“Ameba” është libri me tregime dhe novela, që çel krijimtarinë letrare të autorit të ri shqiptar, Rigel Rizaj. Përjetimet

Pandemia sjell libra interesantë

Pandemia sjell libra interesantë

Ndikimi i pandemisë së virusit korona nuk mund të mos përfshinte edhe lëmin e lëtërsisë në hallkat e saj shkrimtar-botues

Djaloshi autik boton librin e tij të parë, Jamarbër Hoxha përlot të ftuarit me mesazhet e urimit

Djaloshi autik boton librin e tij të parë, Jamarbër Hoxha përlot të ftuarit me mesazhet e urimit

Për herë të parë në Shqipëri, një djalë thyen të gjitha mitet, pritshëmritë dhe çdo opinion që

“Mbyllur për pushime” romani i ri Stefan Çapalikut

“Mbyllur për pushime” romani i ri Stefan Çapalikut

“Mbyllur për pushime” titullohet romani që promovoi këtë të shtunë autori dhe regjisori Stefan Çapaliku. Në

Promovohet libri “Miss Mary Edith Durham dhe Shqiptarët”

Promovohet libri “Miss Mary Edith Durham dhe Shqiptarët”

Shumë studime për kontributin e Edit Durham në Shqipëri janë bërë bashkë në librin “Miss Mary Edith Durham dhe

Romani "Kthesa" i Valentina Hysit, sjell jetën dhe dinamikën e saj

Romani "Kthesa" i Valentina Hysit, sjell jetën dhe dinamikën e saj

“Kthesa”, titullohet romani i sapo botuar i autores së re, Valentina Hysi. Ai është vërtetë një kthesë e shënuar

 Serbia duhet paditur në Hagë, thirrja e Çerçiz Loloçit që sapo ka ribotuar, "Krime serbe në Kosovë"

Serbia duhet paditur në Hagë, thirrja e Çerçiz Loloçit që sapo ka ribotuar, "Krime serbe në Kosovë"

Thirrja e ish-krerëve të UCK-së në Hagë e ka bërë të nxitojë për të ribotuar librin, që në vitin

Gerta Bandilli vlerësohet me titullin “Anëtare Nderi e Shoqatës Kombëtare Devolli”

Gerta Bandilli vlerësohet me titullin “Anëtare Nderi e Shoqatës Kombëtare Devolli”

Shkrimtarja Athina Bino vjen për lexuesin me 2 librat e saj më të fundit, një me poezi “Valsi I Zemrës” dhe tjetra për

Gazetari Avdulla Kënaçi sjell librin e tretë

Gazetari Avdulla Kënaçi sjell librin e tretë

Gazetari, publicisti e prozatori i njohur Avdulla Kënaçi ka nxjerrë në treg librin e tij të tretë në prozë të titulluar

FRPD Korçë ndërmerr nismë për dhurimin e librave

FRPD Korçë ndërmerr nismë për dhurimin e librave

Forumi Rinor i Partisë Demokratike në Korçë ka ndërmarrë një nismë për mbledhur libra nga qytetarët të cilët

Ambasada Izraelite dhuron libra për bibliotekën “Mitrush Kuteli”

Ambasada Izraelite dhuron libra për bibliotekën “Mitrush Kuteli”

Ne Biblioteken "Mitrush Kuteli" viti 2021 vjen me prurje te reja artikujsh dhe ky dhurim eshte falë Ambasades Izraelite e cila ka dhuruar disa libra mjaft interesante,

57 tituj nga akademia e Studimeve Albanilogjike

57 tituj nga akademia e Studimeve Albanilogjike

Pavarsisht situatës pandemike, ky ka qenë një vit i begatë për studiuesit e Akademisë së Studimeve Albanilogjike, pasi këtë

Klubi i shkrimtarëve “Bota e re” takimi i fundit për vitin 2020

Klubi i shkrimtarëve “Bota e re” takimi i fundit për vitin 2020

Anëtarët e Klubit të shkrimtarëve “Bota e re” kanë zhvilluar një takim përmbyllës për vitin 2020.