RTSH 24 Live

Kuzhina

Super kek me portokall dhe arra

Super kek me portokall dhe arra

Butësi, shkriftësi, sy, përkëdhelje, aromë, të gjitha i ka ky kek! Përbërësit: Tre vezë në temperaturë ambientiNjë gotë

Bakllavaja, ëmbëlsira tradicionale nuk mungon në familjet korçare

Bakllavaja, ëmbëlsira tradicionale nuk mungon në familjet korçare

Festat e fundvitit po afrohen. Kjo periudhë  feste të sjell ndër mend gatimet tradicionale si për Krishtlindje dhe për Vitin e Ri.

Kurat me ushqimet më të mira për tensionin e ulët

Kurat me ushqimet më të mira për tensionin e ulët

Tensioni i ulët i gjakut është një sëmundje shqetësuese, por që merr një vëmendje të pamjaftueshme në krahasim

Si të përgatisni marmalatën e portokallit në shtëpi

Si të përgatisni marmalatën e portokallit në shtëpi

Është koha ideale për përgatitjen e marmalatës së portokalleve, pasi është stina ku tregjet janë të mbushura plot

Zbuteni mishin me ndihmën e këtyre trukeve

Zbuteni mishin me ndihmën e këtyre trukeve

Sa herë ju kanë dhembur fulqinjtë derisa keni provuar të përtypni copën e mishit e cila në fillim ju është dukur që

Gatuani picën në mikrovalë – madje për më pak se dy minuta

Gatuani picën në mikrovalë – madje për më pak se dy minuta

Ushqimet e shpejta dhe desertët nga mikrovala i ka krijuar blogerja nga SHBA-ja, Gemma Stafford, e cila njihet për receta shumë të thjeshta dhe

Petulla me brokoli, receta e veçantë plot shije

Petulla me brokoli, receta e veçantë plot shije

Brokolit nuk mbajnë vendin e parë si perimja më e preferuar nga fëmijë e të rritur, por janë në fillim të listës

Kek me banane dhe kos, butësi dhe aromë shtëpie

Kek me banane dhe kos, butësi dhe aromë shtëpie

E butë dhe e lehtë për tu përgatitur, keku me banana mund të jetë një nga shijet më të lehta e të ëmbla që

Çfarë vëmendje duhet t’i kushtoni kur blini djathë të imët

Çfarë vëmendje duhet t’i kushtoni kur blini djathë të imët

Sot ky artikull gjendet në shumë dieta si përbërës themelor. Mirëpo si të zgjidhni djathin e duhur të imët? E para,

Omëletë italiane: Zgjedhje ideale për darkë!

Omëletë italiane: Zgjedhje ideale për darkë!

Omëleta në mënyrë mediterane do t’i pushtojë shqisat tuaja Përbërësit e nevojshëm: – 1 lugë vaj ulliri

Supë kremoze me brokoli sipas recetës së Jamie Oliverit

Supë kremoze me brokoli sipas recetës së Jamie Oliverit

Supë shumë e shijshme, veçantë dhe kremoze! Kjo supë e shijshme do t’ju gjallërojë në këto ditë të

Specialitete nga buka bajat: pite spanjolle me hajvar

Specialitete nga buka bajat: pite spanjolle me hajvar

Mos e hidhni bukën bajat, por përdoreni për përgatitjen e racioneve të shijshme familjare.   Ky është njëri ndër

Biskota me miell misri, të lehta, të ëmbla plot shije

Biskota me miell misri, të lehta, të ëmbla plot shije

Biskotat me miell misri janë të lehta në përgatitje dhe shije.   Përgatiten shpejt dhe thjeshtë dhe kanë një shije të

Mënyra e shpejtë e marinimit të mishit në shtëpi për një shije perfekte

Mënyra e shpejtë e marinimit të mishit në shtëpi për një shije perfekte

Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit.   Për më tepër kur

Receta për bërxolla në salcë susami

Receta për bërxolla në salcë susami

Një gjë është e sigurt – do ta pëlqeni.   Përbërësit: ▪ 8 bërxolla▪ kripë dhe piper▪ 2 lugë plot

Sallatë me mish pule dhe perime

Sallatë me mish pule dhe perime

Recetë e shijshme, por mbi të gjitha e shëndetshme dhe e ushqyeshme.   Përbërësit: • 400 g mish pule• 150 g lëvozhga

Ja cilat janë erëzat më të shëndetshme për ne; Erëzat që të zgjasin jetën

Ja cilat janë erëzat më të shëndetshme për ne; Erëzat që të zgjasin jetën

Çdo kuzhinë ka gjithmonë një kënd të dedikuar për erëza dhe bimë aromatike. Piperi, rigoni, xhenxhefili, apo shafrani

Mish pule në furrë me domate, speca dhe oriz

Mish pule në furrë me domate, speca dhe oriz

Një mënyrë ndryshe e përgatitjes së tavës së pulës në furrë, kombinuar me oriz dhe domate. Ndiqni mënyrën

Qepa e re, e kuqe, e bardhë! Cila është më e mirë?

Qepa e re, e kuqe, e bardhë! Cila është më e mirë?

Secila qepë siguron përbërës esencial ushqyes dhe probiotikë për shëndetin e përgjithshëm të organizmit. Kur është

Kështu bëhet sërish e freskët sallata e gjelbër e vyshkur

Kështu bëhet sërish e freskët sallata e gjelbër e vyshkur

Sallata e gjelbër në tryezë në shumë shtëpi është ndër sallatat më të dëshiruara, sepse niveli i mirë

Makarona me gjalpë dhe mish të grirë, shija e thjeshtë që nuk duhet humbur

Makarona me gjalpë dhe mish të grirë, shija e thjeshtë që nuk duhet humbur

Nëse doni makarona të thjeshta me mish pa përgatitur asnjëlloj salce atëhere jeni ne recetën e duhur.   Sugjerimi i sotëm

 Tortë e mrekullueshme nga çokollata, e cila përgatitet shpejt

Tortë e mrekullueshme nga çokollata, e cila përgatitet shpejt

Përbërësit:   – 28 biskota Oreo;– 1 lugë pluhur për ëmbëlsira;– 1 filxhan qumësht (245ml);–

Kek me rrush të thatë dhe mollë, ëmbëlsira e shëndetshme

Kek me rrush të thatë dhe mollë, ëmbëlsira e shëndetshme

Keku është një nga ëmbëlsirat më të thjeshta për t’u përgatitur, dhe nga më të mirat për t’u

 Palaçinka me miell misri, receta e re, plot shije

Palaçinka me miell misri, receta e re, plot shije

Njihen për shijen e tyre delikate e të veçantë dhe traditën e vjetër që përfaqësojnë në vendin tonë. Peta