RTSH 24 Live

Kuzhina

Përfitimet e borzilokut që mund të mos i dini

Përfitimet e borzilokut që mund të mos i dini

Borziloku është një bimë aromatike që shkon përtej përdorimit të tij të zakonshëm në kuzhinë me veti

Ushqimet me yndyrë të shëndetshme që duhet të konsumoni

Ushqimet me yndyrë të shëndetshme që duhet të konsumoni

Pse na duhen yndyrnat? Ne kemi nevojë për yndyrna për një sërë procesesh fiziologjike në trupin tonë, duke përfshirë

Ushqimet që konsiderohen të lehta por që në fakt ju shëndoshin

Ushqimet që konsiderohen të lehta por që në fakt ju shëndoshin

Nëse keni ndërmend të mbani një dietë dhe të humbni disa kilogramë për shkak të verës, duhet të bëni

Kur është koha më e mirë për të pirë kafe?

Kur është koha më e mirë për të pirë kafe?

Kafeja është një pije e dashur në të gjithë botën, por a e dini se koha që e konsumojmë mund të ndikojë në

Akullorja më e shtrenjtë në botë

Akullorja më e shtrenjtë në botë

Akullorja, e quajtur byakuya (nata e bardhë) në japonisht, ka rrëmbyer titullin si akullorja më e veçantë dhe më e shtrenjtë

“Superushqimi” me përfitime të mëdha shëndetësore  i cili mund të ndalojë sëmundjet

“Superushqimi” me përfitime të mëdha shëndetësore i cili mund të ndalojë sëmundjet

Një “super ushqim” për të cilin mund të mos keni dëgjuar më parë mund t'ju sjellë përfitime të mëdha

Si e fuqizon dhe e mban të shëndetshëm ushqimi trupin tuaj?

Si e fuqizon dhe e mban të shëndetshëm ushqimi trupin tuaj?

Disa ushqime mund të jenë të shkëlqyera për një pjesë të trupit, por jo për pjesë të tjera. Për shembull,

Ushqimet që duhet të shmangin nëse keni kolesterolin e lartë

Ushqimet që duhet të shmangin nëse keni kolesterolin e lartë

Kolesteroli i lartë është një sëmundje që mund të rrezikojë shëndetin tonë dhe duhet mbajtur nën kontroll. Një

A është e rrezikshme për shëndetin ngrënia e djathit të mykur?

A është e rrezikshme për shëndetin ngrënia e djathit të mykur?

Myku është një temë e diskutueshme kur bëhet fjalë për djathin. Shumë besojnë se është një burim i shijeve

Ushqimet që nuk përmbajnë pothuajse asnjë kalori

Ushqimet që nuk përmbajnë pothuajse asnjë kalori

Ka disa ushqime të cilat teorikisht mund t'i hani gjatë gjithë ditës pa shtuar peshë. Disa nga ushqimet në këtë listë

Ushqimet që ndihmojnë për të mbajtur të shëndetshme arteriet

Ushqimet që ndihmojnë për të mbajtur të shëndetshme arteriet

Ateroskleroza është një gjendje potencialisht vdekjeprurëse që zhvillohet kur depozitat yndyrore grumbullohen përgjatë mureve

Frutat dhe perimet që mund ti konsumoni edhe pa qëruar

Frutat dhe perimet që mund ti konsumoni edhe pa qëruar

Lëvorja e perimeve apo e frutave është pothuajse gjithmonë një burim i rëndësishëm fibrash dhe vitaminash, por në shumicën

Zakone të shëndetshme të ushqyerit nga e gjithë bota

Zakone të shëndetshme të ushqyerit nga e gjithë bota

Është e lehtë të tërhiqeni nga tendencat më të fundit të dietës dhe zakonet e të ngrënit, të cilat ndonjëherë

Ushqimet që nuk duhet ti vendosni asnjëherë në frigorifer

Ushqimet që nuk duhet ti vendosni asnjëherë në frigorifer

Mund të bëni më shumë dëm sesa mirë duke i vendosur disa ushqime në frigorifer. Shumë njerëz mendojnë se vendosja

Ushqimet që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit oral

Ushqimet që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit oral

Shëndeti oral është një pjesë kyçe e mirëqenies sonë të përgjithshme dhe një dietë e shëndetshme

Pesë ushqime të bardha që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin

Pesë ushqime të bardha që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin

Me kalimin e viteve, studime specifike kanë identifikuar disa ushqime të përdorura zakonisht që janë potencialisht të rrezikshme për

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani xhenxhefil çdo ditë për një muaj

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani xhenxhefil çdo ditë për një muaj

Të gjithë e dimë se frutat dhe perimet janë vërtet të mira për ne. Dihet se duhet të hamë ushqime me ngjyrë disa

Këto janë dietat më të mirat për shëndetin e zemrës, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës

Këto janë dietat më të mirat për shëndetin e zemrës, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës

Sëmundjet e zemrës janë vrasësi kryesor i njerëzve në mbarë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë,

Vitamina D, efektet e rrezeve të diellit në shëndetin e njeriut

Vitamina D, efektet e rrezeve të diellit në shëndetin e njeriut

Ekzistenca e të gjithë jetës në Tokë ushqehet nga drita e Diellit. Përveçse na mbanë ngrohtë, ka shumë përfitime

Ushqimet e pasura me proteina

Ushqimet e pasura me proteina

Proteina është një nga lëndët ushqyese thelbësore për trupin tonë, pasi ndihmon në ndërtimin, riparimin dhe mirëmbajtjen

Shtatë ushqime për gjumë më të mirë

Shtatë ushqime për gjumë më të mirë

E keni problem të bini në gjumë pas një dite të ngarkuar, pavarësisht një shtrati të rehatshëm dhe jastëkë

Sa ujë duhet të pini në ditë?

Sa ujë duhet të pini në ditë?

Kjo pyetje bëhet shumë shpesh. Dhe përgjigja është më e thjeshtë nga sa duket. Trupi ynë është i mençur

Mishi i kuq është i mirë apo i keq? Ja çfarë thotë shkenca

Mishi i kuq është i mirë apo i keq? Ja çfarë thotë shkenca

Mishi i kuq është një proteinë shumë e vlerësuar për aromën dhe vetitë ushqyese, por ndikimi i tij në shëndet

Revolucioni në tavolinë, a është mishi sintetik kaq i sigurt? Ja çfarë thonë FAO dhe OBSH

Revolucioni në tavolinë, a është mishi sintetik kaq i sigurt? Ja çfarë thonë FAO dhe OBSH

Mishi sintetik është një kufi i ri në prodhimin e ushqimit, i cili ngjall shumë kuriozitet dhe interes tek publiku. Megjithatë, një